درمان هموروئید

درمان هموروئید

شما می توانید جهت بیماری های اطراف مقعد مانند هموروئید ، بواسیر ، کیست مویی ، شقاق و…. با استفاده از روش های جراحی و لیزر (بنابر تشخیص پزشک ) به فوق تخصص جراحی کولورکتال دکتر سامان ستوده نیا مراجعه کنید .

درمان هموروئید

درمان هموروئید

هموروئید یا بواسیر چیست ؟

در واقع همان بالشتک های طبیعی عروقی در کانال مقعد است که به کنترل دفع کمک می کند.

چگونه به بیماری هموروئید مبتلا می شویم ؟

وقتی باشتک های طبیعی مقعد و روده متورم می شوند گاهی این تورم همراه با درد سوزش خونریزی است .

علائم هموروئید

 • خونریزی : شایع ترین علامت هموروئید خون ریزی است .
 • عمدتاً هموروئید ها درد ندارند در بیماری هموروئیدی بیمار ممکن است دچار سوزش و خارش شود و یا اینکه در هموروئید لخته ایجاد شود می تواند باعث درد شود.
 • توده :علامت هموروئید بیرون زدگی بالشتک های هموروئیدی از مقعد است.
 • درد :علامت هموروئید درد مقعد است .

انواع هموروئید

 • داخلی
 • خارجی

هموروئید خارجی

هموروئید خارجی برآمدگی نرمی در اطراف دهانه ی مقعد است.گاهی اوقات ممکن است حالتی به نام هموروئید ترومبوزه رخ دهد. در این وضعیت یک لخته خونی ایجاد شده و آن برآمدگی سفت می شود.هموروئید خارجی موجب درد و سوزش و خارش شدید مقعد می شود.

انواع هموروئید

درجه اول : فقط خون ریزی دارد و بیرون زدگی ندارد

درجه دوم:خون ریزی و بیرون زدگی دارد و بیرون زدگی خود به خود جا می رود.

درجه سوم : بیرون زدگی فقط با فشار دست جا می رود.

درجه چهارم : بیرون زدگی حتی با فشار دست هم جا نمی رود.

هموروئید داخلی

این هموروئید زیر خط دندانه ای مقعد هستند .در قسمت فوقانی تر با آندودرم و در قسمت پایین تر با پوست پوشیده شده اند.این نوع هموروئید خیلی دردناک نیست اما ممکن است که حین عمل دفع خونریزی کنند.گاهاً تا اندازه ای ملتهب می شود که به خارج دهانه ی مقعد کشیده می شود.این وضعیت سقوط و پایین آمدن هموروئید نامیده می شود.

انواع هوروئید داخلی

درجه اول : فقط خونریزی دارد

درجه دوم : خون ریزی و بیرون زدگی دارد .

درجه سوم : بیرون زدگی فقط با فشار دست جا می رود.

درجه چهارم: بیرون زدگی حتی با فشار دست جا نمی رود.

بواسیر یا هموروئید  یکی از مشکلات شایع در بین افراد است که مشکلات بسیاری را با خود به همراه دارد و تقریبا می توان گفت از هر دو نفر یک نفر از بواسیر رنج می برد . به سیاهرگ هایی که گشاد می شوند و در مقعد و یا روده راست قرار دارند بواسیر یا هموروئید  گفته می شود . بواسیر هم می تواند در مجرای داخلی مقعد دیده شود  و هم می تواند در مدخل مقعد رویش کند ،که بواسیر خارجی نام دارد . گاهی ممکن است سالها از وجود بواسیر در نواحی داخلی و یا خارجی مقعد بگذرد و فرد متوجه آن نشود .

درمان-بواسیر1

درمان بواسیر

هموروئید چه علائمی با خود همراه دارد ؟

بواسیر علائم مختلفی دارد که می توان با وجود این علائم به وجود بواسیر پی ببرید .

 • احساس درد ،خارش ،ترشح مخاطی بعد از هر بار اجابت مزاج
 • نمایان شدن برجستگی در ناحیه مقعد
 • خونریزی در هنگام اجابت مزاج ،گاهی ممکن است این خون به صورت رگه هایی در  زمان اجابت مزاج دیده شود و یا بعد از اجابت مزاج خون به مقدار کمی از ناحیه چکه  کند .
 • بعد از اجابت مزاج فرد احساس کند که روده او به صورت کامل تخلیه نشده است
بیشتر بخوانید
بیماری دیورتیکولار

احساس التهاب و تورم بعد از اجابت مزاج

برای درمان بواسیر راهکارهای مختلفی وجود دارد ،متاسفانه بواسیر یکی از بیماری  هایی است که می تواند  اثرات بسیاری را برای فرد داشته باشد ،زمانی که فرد از این بیماری رنج می برد ،ممکن است انتخاب بهترین روش درمان بواسیر کمی مشکل باشد . پزشک بعد از انجام معاینات و بررسی های لازم  چند روش درمانی را به بیمار پیشنهاد می کند و بیمار با توجه به شرایط خود یکی از روش ها را انتخاب می کند . اما بهتر است در هر صورت پیشنهاد پزشک برای انتخاب بهترین روش درمانی مد نظر قرار بگیرد . در صورتی که پزشک بهترین روش درمان برای بواسیر را جراحی عنوان کند ،به طور حتم بیمار نمی تواند به سایر روش های درمانی غیر از جراحی پاسخ دهد . درمان بواسیر با کمک جراحی با استفاده از روش های مختلفی انجام می شود . جراحی بواسیر با کمک لیزر یکی از محبوب ترین راهکارهای درمانی می باشد زیرا لیزر می تواند تمام انواع بواسیر را درمان کند و محدودیت ندارد .

دکتر سامان ستوده نیا فوق تخصص بیماری های کولون و رکتوم است . برای برقرای ارتباط می توانید با شماره های 88776292 – 88775549 تماس حاصل فرمایید .

هموروئید داخلی درجات مختلفی دارد که بنا بر این درجات می تواند بهترین روش درمان را انتخاب کرد .

بواسیر در درجه دو و یا سه ،در این درجه از بواسیر می توان با کمک درمان های ابتدایی  ،درمان بواسیر انجام شود

بواسیر در درجه سه و یا چهار ،در این روش با جراحی هموروئیدکتومی درمان بواسیر انجام می شود .

بواسیر در درجه  چهار ،که نیازاست برای درمان هر چه سریعتر اقدام شود .

درمان هموروئید با استفاده از لیزر

درمان بواسیر با استفاده از روش لیزر می تواند مزایای بسیاری را همراه داشته باشد ،از جمله این عوارض شامل

در طی این روش درمان ،بیمار درد کمتری را تحمل می کند .

درمان بواسیر با استفاده از لیزر یکی از روش های بی خطر و ایمن است زیرا در طی انجام آن دود و بخار ناشی از تجهیزات جراحی وجود ندارد ،همین امر می تواند  این روش را  در دسته روش های درمانی کاملا بی خطر و ایمن قرار دهد .

بعد از انجام لیزر نیاز نیست تا فرد در بیمارستان بستری شود و می تواند همان روز به منزل برگردد و استراحت کند .

به دلیل انکه در طی  این روش نیاز به انسداد عروق خونی است در نتیحه این روش درمان با حداقل میزان خونریزی انجام می شود .

تقریبا روشی  است که با حداقل عوارض همراه است و در طی این درمان آسیبی با سایر بافت ها وارد نمی شود .

میزان موفقیت در این روش درمان بسیار بالا است و به دلیل آنکه خونریزی در این روش حداقل میزان را دارد ،بعد از جراحی تنها  نشانه های بسیار کمی  از جراحی بر جای می ماند .

درمان-بواسیر

درمان بواسیر

درمان بواسیر با روش رابربند

 در طی این روش با کمک باندی پلاستیکی جریان خون درزائده ی هموروئید قطع می شود و در نتیجه سبب از بین رفتن  آن در مدت زمان کوتاه می گردد . در این روش زائده هموروئید در مدت زمان یک هفته بعد از بستن باند پلاستیکی از بین می رود . این روش درمان تنها برای بواسیر ها در نایحه داخلی مقعد مورد استفاده می باشد و در صورتی که بواسیر در وضعیت حاد و پیشرفته باشد کاربردی ندارد . بیمار در طی این روش درمان درد بسیار زیادی را تحمل می کند ،اما در بیشتر موارد دیده شده است که این روش از انجام بسیاری از جراحی ها که می تواند عوارضی با خود داشته باشند جلوگیری کند .

بیشتر بخوانید
علت پیچ خودگی روده

مزیتی که این روش دارد این است که در طی این روش درمان  دارد دروان نقاهت کوتاهتری را طی می کند  و در نتیجه از عوارض بعد از جراحی تا حد قابل توجهی می کاهد ،همچنین  در روش رابربند هزینه کمتری پرداخت می شود .

 این روش درمان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی در مطب پزشک  انجام می شود .

اگر بخواهیم معایب این روش درمان را نام ببریم می توانیم موارد زیر را لیست کنیم :

فرد بعد از بستن باند پلاستیکی احساس پری در ناحیه مقعد می کند که  این احساس کمی ناخوشایند و آزار دهنده است .

ناتوانی در دفع ادرار در این روش می تواند از معایب آن باشد .

گاهی بروز عفونت در ناحیه مقعد دیده می شود

بهتر است برای به حداقل رساندن این معایب ،بعد  از بستن باند پلاستیکی  با مصرف مایعات و ملین های فراوان از یبوست جلوگیری کنید .

درمان بواسیر با استاپلر یا هموروئیدوپکسی

 در این روش درمانی با استفاده از دستگاه، بافت هموروئیدی از بین می رود . در این روش با انسداد عروق خونی سبب کوچک شدن زائده هموروئید و در انتها سبب از بین رفتن آن می گردد . به دلیل آنکه در این روش درمانی پزشک دخالت کمتری دارد در نتیجه درمدت زمان کوتاهی انجام می شود ،می توان گفت زمان مورد نیاز برای این روش درمانی حداقل 30 دقیقه است ،فرد بعد از درمان ،دوران نقاهت کوتاهتری را سپری می کند و در نتیجه بیمار درد کمتری را تحمل می کند .

عوارض روش درمانی بواسیر با استاپلر یا هموروئیدوپکسی

بعد از درمان بواسیر با استاپلر فرد ممکن است دچار عوارض زیر شود  که البته این عوارض طبیعی و گذرا است .

مبتلا شدن به عفونت در ناحیه مقعد

خونریزی

زخم های ایجاد شده در نایحه مقعد سبب تنگی مقعد می شوند .

بعد از درمان  ممکن است فرد احساس پری  بعد از اجابت مزاج تا چند روز پس از جراحی داشته باشد .

هر جراحی همراه با عوارضی است در نتیجه باید با مراقبت های ویژه بعد از جراحی این عوارض را به حداقل برسانیم و دوران نقاهت را کوتاهتر کرد .

بعد از انجام هموروئیدوپکسی نیاز است تا مراقبت های ویژه ای اعمال شود تا  میزان موفقیت در این روش را افزایش دهیم .

نیاز  است تا با مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن ها از عفونت در ناحیه مقعد تا حد امکان جلوگیری کنید .

معمولا بعد از مصرف دارو های مسکن فرد درهنگام راه رفتن و پایین آمدن از تخت  کمی حالت خواب آلودگی و گیجی دارد ،در نتیجه بهتر است برای پایین آمدن از تخت و یا راه رفتن از یک فرد کمک بخواهید

برای پیشگیری از یبوست بهتر است در رژیم غذایی خود مصرف مایعات و سبزیجات را افزایش دهید .

مصرف پماد ها و داروها برای کاهش درد طبق دستور پزشک

مراجعه منظم به پزشک برای بررسی وضعیت شما بعد از درمان

درمان-بواسیر-2

درمان بواسیر

درمان بواسیر با هموروئیدکتومی

در این روش درمان ،که یک روش جراحی برای درمان بواسیر محسوب می باشد می تواند بسیار موثر و اثر بخش باشد  ،بیمار باید قبل از این درمان تمام عوارض احتمالی این جراحی را بپذیرد . هموروئیدکتومی برای درمان بواسیر از درجه سه و چهار استفاده می شود .

هموروئیدکتومی را می توان با روش های مختلفی انجام داد  ،روش باز و روش  بسته . هر کدام از این روش ها بنا بر شرایط بیمار انجام می شود ،البته در مواردی این دو روش همراه باهم و ترکیبی استفاده می شود .

بیشتر بخوانید
شقاق مقعدی

در روش هموروئیدکتومی باز فرد می تواند از  فواید جراحی در مدت زمان بیشتری استفاده  کند ،در نتیجه بعد از جراحی عملا از جراحی  رضایت بیشتری دارد .

  در روش هموروئیدکتومی بسته پزشک بعد ایجاد برش در ناحیه مورد نظر بافت هموروئید را خارج می کند و با  کمک بخیه از عفونت و خونریزی جلوگیری می کند  ،این روش بیشتر برای درمان بواسیر  در ناحیه داخلی مقعد استفاده می شود .

در روش هموروئیدکتومی باز همانند روش بسته ناحیه مورد نظر برش زده می شود اما ادر این روش دیگر بخیه به صورت کامل زده نمی شود و قسمتی از ناحیه برش زده شده باز می ماند تا به صورت طبیعی و خودش بسته  و جوش بخورد .

گاهی پزشک به منظور به حداقل رساندن این عوارض بعد از جراحی  با کمک روش های ترکیبی بیمار را درمان می کند ،بستن عروق های خونی قبل از جراحی بواسیر می تواند از میزان خونریزی بعد از جراحی بکاهد که همین امر سبب کاهش عوارض بعد از جراحی می گردد .

پزشک در مرحله اول درمان با کمک روش های  درمانی غیر از جراحی درمان را برای بیمار انجام میدهد،جراحی به دلیل عوارضی که دارد بهتر است آخرین گزینه برای درمان انتخاب شود . به  طور طبیعی جراحی در ناحیه مقعد می تواند بسیار درنانک باشد و فرد در طی آن درد بسیاری را تحمل کند  نیاز است تا بعد از جراحی فرد حداقل یک شب تحت نظر قرار بگیرد و تمام  علائم بعد از جراحی بررسی و مورد ارزیابی قرار بگیرد .  پزشک بعد از دفع ادرار می تواند بیمار را مرخص کند و با توصیه ها و تجهیزات مفید بهترین راهکارها را  برای کاهش درد بعد از جراحی  برای بیمار خود تجویز کند .

بیشتر افراد به دلیل ترس از تیغ جراحی  ،بیهوشی و عوارض آن اغلب از انجام جراحی برای درمان بواسیر امتناع می کنند . در زمان های گذشته تنها روش درمان برای بواسیر های حاد و وخیم جراحی بود اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی روش های مختلفی برای درمان بواسیر وجود دارد که  دیگر نیاز نیست بیمار عوارض بعد از جراحی را تحمل کند . درمان بواسیر با لیزر یکی از این روش های درمانی می باشد که نیاز به بستری شدن در بیمارستان ندارد و بدون هیچ گونه عوارضی فرد می تواند از بیماری بواسیر رهایی یابد .

درمان به روش اسکلروتراپی ،درمان به روش کرایو  و لیزر درمانی جایگزین های بسیار موفقی برای درمان بواسیر با استفاده از جراحی می باشد .

درمان-بواسیر-3

درمان بواسیر

مراقبت های لازم بعد از جراحی هموروئید

هر جراحی نیاز به مراقبت های ویژه ای دارد تا عوارض بعد از آن را به حداقل برساند ،روش درمان با کمک جراحی تقریبا یک روش درمانی تهاجمی محسوب می شود در  نتیجه لازم است  تا مراقبت های ویژه ای انجام شود تا عوارض به حداقل برسند . در بیمارستان بعد از جراحی مسکن های بسیاری را به بیمار تجویز می کنند نا فرد بعد از به هوش آمدن درد کمی را احساس کند .

مصرف مسکن ها و دارو های تجویز شده می تواند در روند بهبودی تاثیرات مفیدی داشته باشد .

رژیم غذایی سالم که می تواند از بروز این عوارض تا حد قابل توجهی بکاهد

حمام نشسته در آب گرم  روزانه می تواند درد را به میزان قابل توجهی بکاهد .

در هنگام اجابت مزاج به هیچ وجه فشار وارد نکنید .

موفقیت بعد از جراحی  به مراقبت های بعد از جراحی نیاز دارد ،لازم به ذکر است که بعد از جراحی هم امکان بازگشت بواسیر وجود دارد پس بهتر است با پیروی از دستورات و تجویزات پزشک احتمال بازگشت بواسیر را به حداقل برسانید.

16 thoughts on “درمان هموروئید

 1. عباس - سپتامبر 6, 2018 در 8:14 ق.ظ

  سلام هموروئید دارم حدود 10 سال است که این مشکل رو دارم دیگه تحمل ندارم کمکم کنید؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - سپتامبر 6, 2018 در 8:34 ق.ظ

   سلام تمام افرادی که ناحیه مقعد دارند از نظر خودشون و خیلی از پزشک ها مشکلشون همورویید ولی باید ویزیت و معاینه شوید تا مشکل مشخص بشه و درمان بشه هیچ گاه خود بیمار نمی تواند بگوید که همورویید دارم .

   پاسخ
    • drsotoodeh - اکتبر 8, 2018 در 7:21 ق.ظ

     سلام بعضی از انواع هموروئید را می توان با لیزر عمل کرد اما ادعایی که تبلیغات می کنند درمان هموروئید با لیزر با این شرایطی که می گویند واقعیت ندارد زیرا همه ی هموروئید ها نیاز به درمان ندارند و همه را نمی توان لیزر انجام داد حتماً معاینه و شرح حال لازم است و بعد تصمیم گرفت که اقدام به جراحی نیاز است یا نه ؟ و یا این که لیزر به شما کمکی خواهد کرد یا خیر .

     پاسخ
 2. حمید - اکتبر 17, 2018 در 9:47 ب.ظ

  سلام آقای دکتر من عمل هموروئید کتومی انجام دادم الان بعد از چند روز از عمل درد شدیدی مخصوصا موقع اجابت مزاج دارو و بعد از دفع تا یک ساعت درد شدید طاقت فرسایی رو تحمل می کنم این وضع من تا کی به این شکل ادامه داره ?آیا این وضع من طبیعیه ؟موقع دفع سوزش بسیار شدیدی دارم و احساس می کنم دریچه روده بسیار تنگ شده.لطفاذراهنماییم کنید چه کنم از این شرایط دردناک خلاص بشم

  پاسخ
  • drsotoodeh - اکتبر 31, 2018 در 8:09 ق.ظ

   سلام ، علل های مختلفی می تواند داشته باشد به طور مثال یک مرد جوان دردهای بیشتری دارد نسبت به خانمی که مسن تر است و اسفنکتر های ضعیف تری دارد به هر حال تنگ قاعدتاً نشده در طی چند روز ، ممکن است جز عوارض های عمل هموروئید تنگی موضع باشد ولی تنگی به این سرعت ایجاد نمی شود بهتر است شما از آب گرم و مسکن های موضعی ، مسکن های خوراکی حتی تزریقی می توان استفاده کرد به خصوص اگر مرد جوانی هستید و اندام عضلانی داشته باشید شل کننده های عضلانی کمکتان خواهد کرد معمولاً دو هفته ی اول درد بیشتر است ولی همه ی افراد مثل هم نیستند.

   پاسخ
 3. زهرا محمدی - دسامبر 1, 2018 در 11:22 ب.ظ

  من بعد اجابت مزاح یه برامدگی اندازه نخود کوچیک تر در ناحیه بیرون مقعد دارم کا با خارش زیاد همراه هست درد و.خون ریزی تا حالا به هیچ عنوان نداشتم ایا بواسیر یا شقاق هست؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - دسامبر 5, 2018 در 10:17 ق.ظ

   سلام
   هم می تواند بواسیر باشد و هم شقاق و یا حتی تشخیص های دیگر در این حدی که شما اطلاع دادید برای تشخیص کافی نیست .

   پاسخ
 4. مرضیه - می 20, 2019 در 11:02 ق.ظ

  سلام آقای دکتر چندی پیش احساس فشار در ناحیه مجرای واژن داشتم. در سونوگرافی مثانه، رحم، تخمدان و کلیه ها هیچ مشکل خاص و پرولاپس هم نبود و آزمایش عفونت ادرار هم منفی. با مراجعه به پزشک زنان هم همه چیز سالم تشخیص داده شد. در کولونوسکوپی تشخیص سه برجستگی کم تا متوسط همورویید داخلی داده شد. هنوز بعضی اوقات غیر از علایم هموروئید احساس پری و سنگینی در مجرای واژن را دارم آیا این مربوط به تورم هموروئید داخلی ست؟ متشگرم

  پاسخ
  • drsotoodeh - سپتامبر 13, 2020 در 10:03 ق.ظ

   سلام
   خیر ارتباطی ندارند

   پاسخ
 5. مهدیه - نوامبر 2, 2019 در 1:14 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  من زائده گوشتی تقریبا به اندازه ی نصف بند انگشت در کنار مقعدم دارم وقبلا کوچیکتر بود،نزدیک به 15 ساله . فقط 7 سال پیش یکبار با یبوست شدید کمی خونریزی داشتم و گاهی کمی خارش داه ولی غیر از اون هیچ مشکل دیگه ای نداشتم و ندارم منتها به خاطر ظاهرش میخواستم درمان کنم.به نظرشما راهی برای حذف زائده گوشتی با لیزر هست؟ و در صورت برداشتن زائده آیا احتمال برگشتش هست؟ ممنون میشم پاسخ بدین

  پاسخ
  • drsotoodeh - سپتامبر 13, 2020 در 9:59 ق.ظ

   سلام، بله با لیزر می شود زائده رو برداشت. اما اینکه امکان برگشتش هست یا نه نیاز به معاینه است

   پاسخ
 6. محدثه - می 13, 2020 در 11:52 ق.ظ

  اقاي دکتر من ب علت زايمان خيلي سختم 8ماهه که دچار 2زاعده هموروعيد درجه4 اما کوچک شدم.از قطره ام جي و شياف انتي هموروعيد نيز استفاده کردم.ميشه بگين مناسب ترين روش براي درمان من چيه؟ليزر يا…؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - سپتامبر 13, 2020 در 10:44 ق.ظ

   سلام اگر فقط زائده است و دردی وجود ندارد. تنها راه برداشتن زائده ها از طریق لیزر و سایر روش هاست.
   اگر درد هم دارید باید علت درد درمان شود. به هر حال نیاز به معاینه حضوری دارید.

   پاسخ
 7. سپیده - ژوئن 2, 2020 در 6:45 ب.ظ

  سلام خسته نباشید، مادر من چند سال پیش هموروییدشو عمل کرد.
  الان باز تو اون ناحیه درد داره زمان دفع!
  چه کاری باید انجام داد؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - سپتامبر 13, 2020 در 10:23 ق.ظ

   سلام، بیمار شما حتما باید معاینه شوند.

   پاسخ

پاسخ

18 − 17 =

Call Now Button