کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

در طول زندگی خود اگر بنا به دلایلی به یک متخصص کولورکتال مراجعه کرده باشید متوجه خواهید شدکه از چه روش هایی برای تشخیص و معاینات بالینی خود استفاده می کنند. کونولوسکوپی نام یکی از همان روش های تشخیصی در بیماری های مربوط به دستگاه گوارشی و روده است که ممکن است هنگام مواجه شدن با آن ترس و اضطرابی شما را در بر بگیرد، در صورتی که ترس و دردی ندارد و صرفاٌ به روند درمان بیماری روده کمک می کند.

تصورات غلط و عدم آگاهی ما نسبت به انواع روش های درمانی باعث شده است تا در ابتدا برخورد با آن ها گادری داشته باشیم و یا از آن ها فراری و وحشت زده شویم. در ادامه این نوشتار در مورد این روش تشخیصی توضیحات مختصری ارائه می دهیم.

برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید.

کولونوسکوپی

 

کولونوسکوپی چیست ؟

کولونوسکوپی روشی است برای معاینه و بررسی جداره روده و بیماری های مرتبط با آن در صورتی که امکان معاینه فیزیکی برای پزشک وجود نداشته باشد به کمک این روش می توان به راحتی  داخل این ناحیه از بدن را به طور دقیق مشاهده کرد و عارضه های موجود در آن را شناسایی کرد، کولونوسکوپی می تواند در تسریع روند درمانی موثر باشد، زیرا در صورت مشاهده و تشخیصی سریع می توان درمان را آغاز کرد.

 

کولونوسکوپی چگونه انجام می شود؟

قبل از اقدام به اجام کولونوسکوپی پزشک دارو های آرام بخشی را به صورت سرم به شما می دهد تا بتوانید این مرحله را به راحتی  بدون درد پشت سر بگذارید. سپس میزان فشار خون، ضربان قلب و وضعیت تنفسی شما را چک می کنند تا مشکلی ایجاد نشود.

در ادامه باید به سمت چپ بدن خود دراز بکشید تا دسترسی راحت به نواحی مورد نظر داشته باشند، طی انجام کولونوسکوپی یک وسیله ی لوله ای باریک و انعطاف پذیر وارد روده تان می شود تا با دوربینی که در قسمت نوک لوله تعبیه شده است ، تصاویر را در یک مانیتور برای متخصص کولورکتال به نمایش در آورد و امکان بررسی و ارزیابی دقیق بدن تان را برای او فراهم می کند.

بیشتر بخوانید
درمان فوری یبوست

هم چنین در طی انجام کولونوسکوپی می توان نمونه برداری یا همان بیوپسی هم انجام داد تا با برداشت نمونه ای از بافت غیر طبیعی و بررسی های پاتولوژیک بیماری تشخیص داده شود.

 

کولونوسکوپی و سرطان روده بزرگ

سرطان روده بزرگ، یکی از سرطان های رایج در دنیا است که علاوه بر راهکار های درمانی نوین و پیشرفت در علم پزشکی تا کنون بسیاری از انسان ها را به کام مرگ کشانده است، کولونوسکوپی یکی از همان روش های تشخیصی و درمانی نوین است که آمده تا بتواند این عامل مرگ را درمان و ریشه کن کند.

سرطان روده با تشخیص زود هنگام توسط کولونوسکوپی می تواند در طی کوتاه ترین زمان رفع گردد.

زیرا کولونوسکوپی امکان ارائه دقیق ترین مشاهدات و تصاویر را برای متخصص کولورکتال فراهم می کند تا اقدامات درمانی سریعاٌ اعمال شود.

 

انجام کولونوسکوپی برای افراد زیر توصیه می شود:

 • افرادی در سنین بالای 50 سال می توانند برای درمان بیماری های روده و یا تشخیص سرطان روده از کولونوسکوپی استفاده کنند.
 • افرادی که سابقه خانوادگی بیماری گوارشی یا روده دارند.
 • کسانی که با اختلال در حرکت روده ای مانند یبوست یا اسهال مواجه شده اند می توانند برای تشخیص بیماری خود از این طریق اقدام کنند.
 • آن هایی که در مدفوع خود اثراتی از خون را مشاهده می کنند.
 • افراد مشکوک به سرطان روده
 • کسانی که علائم ابتلا به بیماری های گوارشی و روده را دارند.
 • کسانی که به طور ناگهانی با تغییرات و کاهش وزنی مواجه می شوند از کاندیدای انجام کولونوسکوپی شمرده می شود.

 

آمادگی های لازم برای انجام کولونوسکوپی

 • قبل از انجام کولونوسکوپی باید روده های تان را به طور کامل خالی و تمیز کنید، این کار را می توانید از طریق رژیم غذایی مناسب و مایع استفاده کنید تا روده های تان راحت تر و سریع تر تخلیه شوند. اگر باز هم روده های تان تمیز نشده باشد می توانید از شیاف یا ملین ها استفاده کنید تا فرآیند تخلیه را سریع تر کند.
 • در روز انجام عمل باید ناشتا باشید، یعنی از 8-12 ساعت قبل چیزی میل نکنید.
 • اگر بیماری های دیگر مبتلا هستید حتما پزشک را مطلع کنید.
 • برای انجام کولونوسکوپی لباس راحتی بپوشید.
 • در روز انجام این عمل بهتر است فردی را تحت عنوان همراه در کنار خود داشته باشید تا علاوه بر حمایت فیزیکی، حامی عاطفی تان هم باشد.

جهت تماس با دکتر ستوده نیا فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

88776292 – 88775549

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره انگل روده

 

دوران نقاهت کولونوسکوپی

 پس از اتمام کولونوسکوپی باید 1-2 ساعت تحت نظر پزشک و مراقبت های ویژه قرار بگیرید تا تاثیر دارو از بین برود و هوشیاری تان به حالت اول برگردد، ممکن است بعد از انجام کولونوسکوپی کمی درد یا نفخ در شکم تان را تجربه کنید و بعد از مدت زمان کوتاهی رفع  می شود. در این دوران حساس باید فعالیت های جسمانی خود را به حداقل برسانید.

 

در مورد خطرات ناشی از کولونوسکوپی

طبق تحقیقات انجام شده تا کنون عوارض و خطراتی گزارش نشده است، اما از آن جایی هر عمل جراحی بی عارضه نیست ممکن است کمی درد یا خون ریزی را به صورت موقت و نادر داشته باشید و یا می توان سوراخ شدن روده در حین انجام کولونوسکوپی باشد که اگر توسط جراح متخصص صورت گیرد این عوارض به حداقل خواهد رسید.

*توجه داشته باشید: اگر پزشک مجربی را برای انجام کولونوسکوپی و درمان بیماری های خود انتخاب کرده اید دیگر جای نگرانی وجود ندارد.

 

جمع بندی مبحث کولونوسکوپی

با تشخیص زود هنگام بیماری تان می توانید درمان راحت تری را تجربه کنید، زیرا با پیشرفت بیماری ممکن است طول درمان به درازا بکشد.

در آخر این که، با کسب اطلاعات و آگاهی در مورد این روش های نوین می توانید در جهت حفظ سلامت خود و اطرافیان بکوشید.

پاسخ

بیست − هفت =

Call Now Button