کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی یک روش پزشکی است که به پزشک شما امکان مشاهده داخل کولون و رکتوم را می دهد.

در چه مواردی کولونوسکوپی انجام می گیرد ؟

برای بررسی مشکلاتی مانند زخم ، التهاب ، خونریزی پولیپ ها و تومورها استفاده می شود .

جهت تماس با دکتر ستوده نیا فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

88776292 – 88775549

info@drsotoodehnia.com

پیج اینستاگرام

عملکرد کولونوسکوپی

یک دستگاه کولونوسکوپ ابزار مورد استفاده برای انجام کولونوسکوپی است ، یک لوله نازک و انعطاف پذیر با یک چراغ و دوربین فیلم برداری در انتهای آن است داخل رکتوم قرار می گیرد و به دقت از طریق روده بزرگ هدایت می شود. تمام مسیر ها به روده کور می رسد .معمولاً کولونوسکوپی می تواند برای ورود به انتهای روده کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.سر جلوی کولونوسکوپ یک دوربین فیلم برداری دارد که تصاویر واقعی را به صفحه کامپیوتر می فرستد. به طوری که پزشک شما بتواند کولون را بررسی کند.سر جلویی همچنین یک چراغ ، یک کانال برای آب رسانی ، یک کانال برای هوادهی و آب و نیز یک کانال ابزاری دارد.کانال آب دهی برای پاشیدن با فشار آب یا هوا به داخل روده بزرگ به منظور حذف بقایای مدفوع استفاده می شود.

جراح کولون آن چه که در داخل کولون است را به وضوح می بیند و وجود پولیپ ها را بررسی می کند.ابزارهای ویژه مانند انبرک های کوچک و یا لوپ های سیمی  می توانند در طول کولونوسکوپ عبور کنند تا پولیپ ها رو بردارند و نمونه برداری کنند که به آن بیوپسی میگویند.این عمل از بافت مشکوک انجام می شود تا علائم سرطان بررسی شود.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

زمان انجام کولونوسکوپی چقدر است ؟

انجام کولونوسکوپی توسط یک متخصص باتجربه زمان طولانی نخواهد داشت و حدود 10 الی 15 دقیقه طول خواهد کشید.

نکات مهم در مورد کولونوسکوپی

بعد از کولونوسکوپی شما برای استراحت به اتاق ریکاوری منتقل خواهید شد تا زمانی که اثر مسکن های شما کاهش پیدا کند.ممکن است احساس گاز یا گرفتگی عضلانی داشته باشید .اما این به سرعت خواهد گذشت.

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی

مراقبت بعد از کولونوسکوپی

  • به علت آرام بخشی که در طول مراحل استفاده می شود شما به یک عضو خانواده یا یک دوست نزدیک نیاز خواهید داشت تا شما را با ماشین به منزل برساند.
  • شما باید بقیه روز را استراحت کنید و هیچ برنامه مهمی را برای 24 ساعت آینده طراحی نکنید.
  • قبل از رفتن به خانه پزشک نتایج کولونوسکوپی را با شما به اشتراک می گذارد اگر بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده شود ممکن است نتایج چند روز طول بکشد بسته به تعداد و اندازه پولیپ یافت شده است .
  • دکتر زمان کولونوسکوپی بعدیتان را توصیه خواهد کرد دکتر همچنین دستورالعمل هایی را برای مراقبتهای مورد نیاز در خانه و چگونگی تشخیص عوارضی که در مورد آن ها رخ می دهد ارائه می کند.
بیشتر بخوانید
اسپاسم روده چیست؟

کولونوسکوپی به طور کلی یک روش امن است و عوارض آن حدود 3 تا 5 درصد است که می تواند شامل پارگی روده باشد و در صورتی که توسط یک متخصص با تجربه اتفاق بیفتد خیلی خیلی کم اتفاق می افتد  و اگر پولیپ برداشته شود یا بیوپسی در طول کولونوسکوپی انجام شود خطر بسیار کمی وجود دارد. شما ممکن است اندک خون در مدفوع خود تا چند روز پس از آن داشته باشید.با این حال اگر درد شدید شکم ، تب ، سرگیجه یا خونریزی شدید دارید بلافاصله با دکتر خود تماس بگیرید .شما همیشه باید در خصوص هر سوالی یا نگرانی که دارید در مورد روش کولونوسکوپی ، نتایج و پس از آن با دکتر خود گفت و گو کنید دکتر شما حضور دارد تا به شما در این فرآیند کمک کند.

برخی از خدمات دکتر سامان ستوده نیا فوق تخصصی جراحی کولون و رکتوم عبارتست از :

فیستول مقعدی

جراحی شقاق

درمان سرطان روده

سرطان رکتوم

درمان یبوست

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ

Call Now Button