خطرات رابطه جنسی از مقعد چیست؟ برقراری رابطه جنسی از مقعد چه خطرات و عوارضی را برای افراد به دنبال دارد؟ رابطه جنسی از مقعد حتی در صورت استفاده از هر ماده لغزنده‌کننده یا بی‌حس‌کننده به صورت کرم، اسپری، ژل، کاندوم، پماد و … یک رابطه پر خطر جنسی بوده و استفاده از موارد یاد شده برای انجام آن، صرفاً از دردناک بودن این رابطه می‌کاهد. اما به هر حال، آسیب‌های جبران‌ناپذیری برای افراد از لحاظ جسمی و همچنین به لحاظ انتقال بیماری‌های مقاربتی به همراه داشته و هیچ پزشکی در هیچ جای دنیا این رابطه را توصیه نمی‌کند. در واقع، این نوع رابطه جنسی از نظر علمی قابل قبول نبوده چرا که از نظر پزشکی در نواحی مقعد رشته‌های عصبی زیادی پراکنده شده  است که این رشته‌های عصبی بسیار آسیب پذیر و حساس بوده و نسبت به هر گونه جسم خارجی که وارد دهانه مقعد شود سریعاً واکنش نشان می‌دهند.

عوارض رابطه حنسی مقعدی

مکانیزم داخلی بدن در رابطه جنسی از مقعد

دستگاه گوارشی دارای دو نوع اسفنکتر است که یکی از آن‌ها داخلی و غیر ارادی و دریچه ورودی غذا به معده و خروج آن بوده و یکی دیگر از اسفنکترها خارجی است که ارادی بوده و وقتی غذا بلعیده می شود، از طریق مری پایین آمده و به سمت معده می‌رود. این اسفنکترها که عضلات حلقوی در محل ورود و خروج معده بوده و به عنوان دریچه عمل ‌می‌کنند، زمانی که فرد احساس دفع مدفوع دارد اسفنکتر داخلی باز شده و همان طور که گفته شد غیر ارادی است اما عمل باز کردن دریچه مقعد و در کل دفع مدفوع ارادی است؛ یعنی از زمانی که  فرد احساس دفع مدفوع دارد می تواند خودش را نگه دارد تا به محل مناسب برساند و سپس به اراده خود می‌تواند اقدام به خروج مدفوع  نماید که توسط اسفنکتر خارجی انجام می‌شود.

همه ی این مسائل را مطرح کردیم تا به این جا برسیم که رابطه جنسی از راه مقعد یا وارد شدن هر شی در درون مقعد باعث آسیب‌دیدگی اسفنکتری شده که می‌تواند منجر به بی اختیاری گردد، یعنی بیمار قادر به کنترل مناسب  گاز و مدفوع  خودش نباشد.

بیشتر بخوانید: زگیل مقعدی

خطرات و عوارض احتمالی رابطه جنسی از مقعد

یکی از اصلی‌ترین خطرات رابطه جنسی از مقعد، انتقال بیماری‌های جنسی است. این بیماری‌ها از جمله اچ‌آی‌وی، هپاتیت، سیفلیس، کلامیدیا و … می‌توانند از طریق تماس جنسی انتقال پیدا کرده و به فرد آلوده و همچنین به همسر یا شریک جنسی او آسیب بزنند. عوارض فیزیکی نیز از دیگر خطراتی هستند که ممکن است در رابطه جنسی از مقعد رخ دهند. این عوارض شامل آسیب‌ها و التهاب‌های مختلفی می‌شود که می‌تواند به نقاط حساس و حتی دستگاه گوارش آسیب وارد کند. همچنین، رابطه جنسی از مقعد ممکن است باعث بروز مشکلات روانی و اجتماعی در افراد شود. عواقب روانی مثل استرس، اضطراب، و حتی افسردگی می‌توانند نتیجه این نوع ارتباط باشند. بنابراین، آگاهی از خطرات و روش‌های پیشگیری ضروری است. ارتباط با استفاده از وسایل محافظتی مناسب و توجه به بهداشت جنسی می‌تواند از این خطرات و عوارض کاسته و سلامتی جسمی و روانی افراد را به خوبی حفظ کند.

بیشتر بخوانید: خونریزی از مقعد

نکات مهم جلوگیری از خطرات رابطه جنسی مقعدی

رابطه جنسی از مقعد یک روش پر خطر بوده و همان‌طور که گفته شد، از نظر علمی تایید شده نیست. با این وجود، بهتر است در صورت برقراری این رابطه نکات و موارد مراقبتی را رعایت کنید که خطرات و عوارض ناشی از این رابطه را کاهش دهد. در ادامه به توضیح این نکات مراقبتی می‌پردازیم:

  • استفاده محکم و مداوم از کاندوم: استفاده از کاندوم در برقراری رابطه جنسی از مقعد بسیار مهم و ضروری است. این کار می‌تواند خطر انتقال بیماری‌های جنسی را به شدت کاهش دهد. همچنین باید توجه کنید که هرگز از یک کاندوم یکسان برای رابطه جنسی از مقعد و واژینال استفاده نکنید. استفاده از کاندوم مناسب برای هر نوع رابطه از جمله رابطه مقعدی، بسیار مهم است.
  • بررسی وضعیت سلامت پس از رابطه: پس از انجام رابطه جنسی از مقعد، حتما به سلامت خود و همچنین سلامت شریک جنسی خود توجه کنید. در صورت وجود هرگونه علامت یا عارضه مشکوک، به جراح خوب کولورکتال مراجعه کنید.
  • اجتناب از برقرای رابطه مقعدی به عنوان یک رابطه دائمی: توجه داشته باشید که رابطه جنسی از مقعد نباید به عنوان یک رابطه دائمی در نظر گرفته شود. ضمن آن که این نوع رابطه باید با دقت و توجه به بهداشت جنسی انجام شود.

ارسال دیدگاه

تماس سریع