در این مقاله در مورد رژیم غذایی و تغذیه پس از درمان سرطان روده مطالبی آورده شده است. پس از درمان سرطان روده، هضم غذا ممکن است دچار اختلالاتی شود. برخی از غذاها می توانند عملکرد روده شما را مختل کنند. پس از درمان، غذاهای با فیبر بالا، مانند میوه ها و سبزیجات، ممکن است باعث شل شدن مدفوع شوند. همچنین ممکن است لازم باشد خیلی بیشتر از حد معمول نیاز به اجابت مزاج داشته باشید. اگر جراحی سرطان روده انجام داده اید، ممکن است متوجه شوید که چند ماه طول می کشد تا روده شما دوباره به حالت عادی باز گردد. همچنین اگر ترکیبی از درمان ها را انجام داده اید، ممکن است تغییرات دائمی در روده خود داشته باشید. در برخی مواقع ممکن است لازم باشد از برخی غذاها اجتناب کنید. در این مقاله به رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده پرداخته شده است. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

 رژیم غذایی مناسب در دو هفته اول پس از عمل جراحی روده

در دو هفته اول بعد از عمل جراحی روده بهتر است نکاتی شامل موارد گفته شده در زیر را رعایت کرده و در نتیجه، به رژیم غذایی خود توجه بیشتری داشته باشید:

 • غذاهای مصرفی بعد از انجام عمل جراحی روده بهتر است نرم و آبکی، کم فیبر و بدون ادویه باشند. همچنین بهتر است تعداد وعده های غذایی بعد از انجام این عمل افزایش و در عوض حجم آن کمتر شود.
 • بیماران بعد از جراحی سرطان روده همچنین بهتر است از مایعات فراوان و مواد غذایی حاوی سدیم و پتاسیم مانند: آب پرتقال، آب سیب، موز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و … استفاده کنند.
 • مصرف برنج، ماکارونی، مرغ، سیب زمینی، ماهی کاملاً پخته شده و … مناسب و مفید است.

توصیه بیشتر پزشکان درباره تغذیه بعد از عمل جراحی روده، داشتن یک رژیم غذایی سالم و طبیعی با در نظر گرفتن نکات مراقبتی و موارد گفته شده از سوی پزشک متخصص و همچنین پرهیز از غذاهای ناسالم و غیر مجاز است. در برخی موارد نیز ممکن است پزشک برای بیمار مصرف ویتامین‌هایی شاملB12 ، E ،  Cو … را تجویز کند که در این صورت لازم است  حتما به توصیه پزشک خود عمل کنید.

رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده

همان طور که گفته شد، یکی از مواردی که باید حتما پس از جراحی سرطان روده بزرگ، مورد توجه قرار گیرد، رژیم غذایی پس از جراحی سرطان روده است.  برخی از غذاها می توانند باعث باد یا ناراحتی در شکم شما شود. ممکن است لازم باشد کمی آزمایش کنید تا متوجه شوید کدام غذاها باعث ناراحتی سیستم شما می شوند. غذاهایی که بیشتر باعث ایجاد مشکل می شوند عبارتند از:

 • میوه ها و سبزیجات با فیبر بسیار بالا
 • پیاز، کلم بروکسل و کلم
 • حبوبات مانند لوبیا پخته یا عدس
 • نوشابه های گازدار، آبجو و آبجو
 • غذاهای بسیار غنی یا چرب

وقتی بعد از عمل به اندازه کافی بهبود پیدا کردید می توانید به خانه برگردید و به طور معمول غذا بخورید. ممکن است حدود 6 هفته ملزم به رعایت رژیم غذایی کم فیبر باشید. سپس می توانید به تدریج میزان فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید.

رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده

در مورد  راه های پیشگیری از سرطان روده بیشتر بدانید.

عوارض جراحی سرطان روده

در ادامه برخی از مواردی که به دنبال درمان سرطان روده اتفاق می افتد، آورده شده است. این عوارض شامل:

اسهال

روده بزرگ (کولون) معمولاً با عبور مدفوع آب را جذب می کند. بنابراین اگر بخشی از روده بزرگ خود را برداشته اید، ممکن است مدفوع شما سفت شود. اگر قسمت زیادی از آن را برداشته اید، ممکن است اسهال داشته باشید. اگر این اتفاق افتاد به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا آنها می توانند برای کنترل آن دارویی به شما بدهند. در صورت ابتلا به اسهال مهم است که مایعات فراوان بنوشید. اگر نیاز به نوشیدن زیاد مایعات دارید و پس از نوشیدن حجم بالای مایعات همچنان احساس تشنگی می کنید، ممکن است نیاز به نوشیدنی داشته باشید که جایگزین مایعات و نمک های بدن (یک نوشیدنی جایگزین الکترولیت) شود. پزشک می تواند در این مورد به شما توصیه هایی داشته باشد و رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده را تجویز کند.

برخی از غذاها ممکن است روده شما را ناراحت کنند

ممکن است متوجه شوید که روده شما بعد از چند هفته به طور طبیعی شروع به کار می کند. اما غذاهای خاص ممکن است باعث ناراحتی شود. ممکن است لازم باشد رژیم غذایی خود را آزمایش کنید تا متوجه شوید کدام غذاها برای شما مشکل ایجاد می کنند. در کل همه افراد متفاوت هستند و هیچ قانون مشخصی در مورد آنچه که باید بخورید وجود ندارد. اگر مشکلی دارید می توانید از متخصص تغذیه نیز راهنمایی بخواهید. آنها می توانند به شما رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده بدهند و به شما کمک کنند تا بفهمید کدام غذاها شما را ناراحت می کند.

قبل از مراجعه به متخصص تغذیه می‌تواند با یادداشت روزانه عادات غذایی مشاورع بهتری داشته باشید. این یادداشت ها باید شامل موارد زیر باشد:

 • آنچه می خورید
 • زمان دقیق غذا خوردنتان
 • هر گونه مشکل گوارشی که دارید.

با نگاه کردن به یادداشت های هفتگی ممکن است بتوانید متوجه شوید که کدام غذاها برای شما مشکل ایجاد می کنند و سپس آنها را حذف کنید. ممکن است بتوانید ظرف چند هفته دوباره غذا را امتحان کنید تا ببینید آیا باعث همان مشکل می شود یا خیر.

هزینه جراحی سرطان روده

بهترین رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده

برای کمک به درمان و مبارزه با عفونت، غذاهای پر کالری و پروتئین بخورید. غذاهای پر پروتئین شامل گوشت، ماهی و تخم مرغ است. برای شروع به جای 3 وعده غذایی بزرگ، وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. سعی کنید از فاصله طولانی بین وعده های غذایی خودداری کنید.

در مورد تشخیص سرطان روده بیشتر بدانید.

ممکن است در ابتدا رژیم غذایی کم فیبر مصرف کنید. نمونه هایی از غذاهای کم فیبر عبارتند از:

 • ماکارونی سفید و نان
 • کراکر خامه ای
 • بیسکویت غنی از غلات
 • سبزیجات و میوه هایی که به خوبی پخته و پوست گرفته شده اند.
 • مایعات فراوان بنوشید – حداقل 3 تا 4 پیمانه یا 1.5 تا 2 لیتر در روز توصیه می شود
 • مقدار کافئینی که در روز دارید را کاهش دهید. کافئین می تواند روده را تحریک کرده و اسهال را بدتر کند.
 • لقمه های کوچک بخورید و غذای خود را به آرامی بجوید.
 • نوشیدن عرق نعناع ممکن است به تسکین باد و در نتیجه کاهش ناراحتی کمک کند.

رژیم غذایی بعد از رادیوتراپی

رادیوتراپی روده اغلب باعث اسهال می شود. پس از پایان درمان ممکن است چند هفته طول بکشد تا برطرف شود. جراح خوب کولورکتال می تواند برای کمک به کنترل اسهال به شما قرص بدهد. اگر در عرض 4 تا 6 هفته پس از اتمام درمان اسهال بهبود نیافت، به پزشک خود اطلاع دهید.

در حالی که درمان خود را پشت سر می گذارید، بهتر است به مصرف داروهای ضد اسهال مطابق با نسخه ادامه دهید. می توانید به تدریج مقدار مصرفی را کاهش دهید. پزشک به شما در مورد نحوه مدیریت این امر راهنمایی خواهند کرد.

دکتر خوب برای جراحی سرطان روده

رژیم غذایی و شیمی درمانی

شیمی درمانی برای سرطان روده می تواند باعث اسهال شود و ممکن است شما را بیمار کند. این عوارض پس از پایان درمان رفعمی شوند. می توانید به تدریج به یک رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده عادی برگردید.

چه زمانی پس از جراحی سرطان روده می توانم به رژیم غذایی روتین خود بازگردم؟

به طور معمول حدود 6 تا 8 هفته طول می کشد تا روده پس از جراحی آرام شود. پس از این، بیشتر افراد می توانند به خوردن غذاهایی که قبل از عمل می خوردند، برگردند.

کلام آخر

بعد از جراحی سرطان روده رعایت رژیم غذایی مناسب می تواند عوارض جراحی را کاهش دهد و به شما کمک کند که در زمان کوتاهتری به زندگی عادی خود باز گردید. بنابراین بعد جراحی روده، رعایت رژیم غذایی بعد از جراحی سرطان روده از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

دیدگاه ها

 1. مجتبی - ۲۸ بهمن ۱۴۰۱ در ۱۰:۱۶

  با سلام و خسته نباشید ، ببخشید من پدرم یهویی یک درد شدید تو ناحیه شکمش گفتن دارن که جراحشون بعد سی تی اسکن و سونو تشخیص دادن آپاندیس و قسمتی از روده اشون برداشته بشه ، بعد از عمل خدا شکر دکتروشون راضی بودن، الان تقریبا 5 روزه اومدن منزل و حدودا 8 روز بیمارستان بودند، ولی درد همیشگی ناحیه شکمشون دارند، میخواستم ببینم این درد طبیعیه ؟و اینکه چقدر زمان میبره تا این درد و دیگه نداشته باشن ممنون

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲۸ مهر ۱۴۰۲ در ۲۲:۱۲

   با سلام. شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. لطفا با شماره های 02188776292 – 02186081463 جهت دریافت تایم ویزیت تماس بگیرید.

   پاسخ

ارسال دیدگاه

تماس سریع