بواسیر ( هموروئید ) چیست؟ درمان بواسیر چیست؟ علت بواسیر در زنان چیست؟ علائم بواسیر در زنان چگونه است؟ هموروئید چیست و چه علائمی دارد؟ علائم هموروئید داخلی چه تفاوتی با هموروئید خارجی دارد؟

بواسیر یا هموروئید یک بیماری بسیار شایع است که افراد در سنین مختلف ممکن است به آن دچار شوند. حدود 75 درصد افراد بالای 30 سال در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شوند. همچنین با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری هموروئید افزایش یافته و در زنان باردار نیز، شیوع بیشتری دارد. بواسیر یا هموروئید گرچه یک بیماری دردناک و ناخوشایند بوده اما به راحتی قابل پیشگیری و درمان بوده و همچنین بهتر است به محض ظاهر شدن، با مراجعه به پزشک متخصص نسبت به درمان آن اقدام کرده و آن را به تعویق نیندازید.

بواسیر یا هموروئید

بیماری بواسیر یا هموروئید چه نوع بیماری است؟

بواسیر یا هموروئید از جمله بیماری‌های گوارشی است که در آن، رگ ها و ورید‌های ناحیه تحتانی راست ‌روده و مقعد، بزرگ و متورم شده و به شکل یک زائده در ناحیه مقعد ظاهر می‌شود. در واقع بواسیر یا هموروئیدها شامل بالشتک‌هایی از رگ های طبیعی هستند که در انتهای راست روده تشکیل شده و بسته به این که در ناحیه داخل و یا خارج کانال مقعدی قرار گرفته باشند، به آن‌ها هموروئیدهای داخلی و یا خارجی گفته می‌شود.

چرا بواسیر ایجاد می‌شود؟

تا کنون دلیل مشخصی برای بروز بیماری بواسیر مشخص نشده است اما می‌توان گفت هنگام خروج مدفوع و یا اسهال شدید، رگ‌های اطراف ناحیه مقعد کشیده شده و ممکن است برجسته یا متورم شوند. افزون بر این، عوامل و دلایل دیگری می‌توانند سبب افزایش فشار در راست روده تحتانی و در نتیجه بروز یبوست شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • دوران بارداری
 • چاقی و اضافه وزن
 • داشتن رژیم غذایی با فیبر کم
 • برقراری رابطه جنسی مقعدی یا آنال
 • فشار آوردن زیاد هنگام اجابت مزاج
 • نشستن‌های طولانی برای اجابت مزاج
 • ابتلا به یبوست مزمن و یا اسهال مزمن
 • بلند کردن اجسام و وزنه‌های سنگین به طور مداوم

برای آشنایی بیشتر می توانید فیلم مرتبط از دکتر سامان ستوده را مشاهده نمایید.

علائم بواسیر چیست؟

از شایع ترین علائم در بواسیر می توان خونریزی را نام برد . این خونریزی به خاطر مدفوع سفت در هنگام دفع ادرار رخ می دهد و به صورت خون تازه از بدن خارج می شود. خونریزی بعد از ادرار دیده می شود و اگر خون همراه با ادرار و یا داخل مدفوع مشاهده شد باید عوامل دیگر بیماری زا، از جمله سرطان ها، کولیت ها و پولیپ را نیز در نظر گرفت.

علائم دیگر وجود بیرون زدگی بالشتک های هموروئید است که این عامل ممکن است با همکاری پزشک به جای خود باز گردد و اگر بیش از اندازه وسیع بوده باید به بهترین دکتر درمان بواسیر مراجعه نموده و برای جراحی، خود را آماده نمایید.

پیشگیری از بواسیر

از جمله اقداماتی که در پیشگیری از بروز بواسیر موثر هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • یکی از عواملی که خود بیمار می تواند برای جلوگیری از بواسیر انجام دهد، عجله نکردن هنگام دفع مدفوع است. در این حالت از زور زدن بیش از اندازه و یا نشستن های طولانی خودداری نمایید.
 • ورزش کردن و داشتن فعالیت های مستمر در دفع راحت مدفوع بسیار موثر است.
 • از غذا های دارای فیبر در وعده های غذایی، بیشتر استفاده شود.
 • روزانه به مقدار لازم آب بنوشید.
 • سعی کنید وزن خود را به حد ایده آل برسانید.

بیشتر بخوانید: آیا بواسیر با شقاق فرق دارد؟ 

تشخیص بواسیر

بیماری بواسیر یا هموروئید عموما از طریق معاینه مقعد و نواحی اطراف آن تشخیص داده می‌شود. این نوع معاینه معمولا برای تشخیص بواسیر خارجی یا پایین‌افتاده به کار می‌رود و در مواردی که بیمار درد زیادی داشته باشد، با استفاده از داروهای آرام‌بخش انجام خواهد شد. بواسیرهای داخلی نیز غالبا با درد همراه نبوده اما برای معاینه آن‌ها لازم است روش‌های تشخیصی مانند آندوسکوپی و یا پروکتوسکوپی انجام شود.

نتیجه گیری

با توجه به شایع بودن بواسیر ، لازم است نسبت به درمان آن جدی تر عمل شود. با وجود مشغله های زیاد باید نسبت به نشانه های بیماری دقت بیشتری داشته باشید و در صورت وجود علائم به فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم مراجعه نمایید.

ارسال دیدگاه

تماس سریع