هنگامی فردی نیاز به جراحی مقعد دارد که داروهای استفاده شده برای او کارساز نبوده و فرد برای درمان مجبور است اقدام به جراحی مقعد کند و یا می توان گفت بیماری شدت پیدا کرده  و به گونه ای پیشرفته است که نمی توان با دارو درمان کرد.

معمولاً پزشک با معاینه بیمار و بررسی سوابق پزشکی و مشکلاتی که دارد اقدام به درمان می کند برای مثال در بیماری که عضلات اسفنکترها ضعبف هستند نوع عمل جراحی باید طوری انتخاب بشود که آسیب بیشتری توسط جراح  به اسفنکترها وارد نشود تا بی اختیاری بیمار بیشتر نشود و یا  مبتلا بودن  بیمار به سندرم روده تحریک پذیر از عوامل دیگری است که باید قبل از جراحی برای نوع درمان به خوبی  بررسی شود.

به طور کلی پزشک برای جراحی از روش های مختلفی استفاده می کند و با توجه به علت بیماری برای بیمار در نظر گرفته می شود.

جراحی شقاق

 مراقبت بعد از جراحی مقعد

بعد از جراحی مقعد بهتر است مراقبت‌ها و نکاتی مانند موارد گفته در زیر را رعایت کنید:

 • استفاده از مایعات فراوان کمک می کند که از یبوست جلوگیری شود.
 • مصرف غذاهای پر فیبر
 • سعی کنید بعد از جراحی از غذاهای کم چرب استفاده کنید
 • لازم است ناحیه عمل تمیز نگه داشته شود و استفاده از لگن آب گرم به تسکین درد بیمار کمک می کند.
 • سعی کنید به صورت آرام پیاده روی انجام دهید زیرا این عمل به روند بهبود سریع تر کمک بسیاری می کند.
 • استفاده از صابون های معطر و محرک در ناحیه جراحی شده ممنوعیت دارد.
 • یکی از توصیه های بسیار مهم این است که از لگن بتادین به هیچ عنوان نباید در منزل استفاده شود.

بیشتر بخوانید: آیا بواسیر با شقاق فرق دارد؟ 

نکات مهم در جراحی فیشر مقعد

 • بعد از جراحی فیشر مقعد امکان درد های خفیف وجود دارد بهتر است در صورت درد به هنگام استفاده از داروهایی غیر نسخه ای حتماً با پزشک خود مشورت کنید و دوز مصرفی را از پزشک خود سوال کنید.
 • خروج ترشحات خون آلود  ممکن است تا چند هفته بعد از عمل باشد در واقع ترشحات خون آلود تا چند هفته بعد عمل از محل  دفع می شود و جای نگرانی ندارد.

در چه مواردی بعد از جراحی شقاق باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر بیمار بعد از عمل تب دار شد و اگر که ناحیه عمل سفت شد یا قرمز شد لازم است که توسط پزشک معالج ویزیت شود.

بیشتر بخوانید: شقاق مقعدی

سوالات متداول جراحی شقاق

آیا جراحی فیشر مقعدی واقعا دردناک است؟

در حین انجام جراحی فیشر مقعدی، بسیاری از افراد به دنبال پاسخ به این سوال هستند که آیا عمل جراحی دردناک است یا خیر. در واقع، این بستگی به چندین عامل دارد، از جمله نوع جراحی، شدت شقاق، و حالت عمومی بیمار. اما اغلب افراد گزارش داده‌اند که درد پس از جراحی به مرور زمان کاهش کرده و می‌توانند با استفاده از داروهای تسکین دهنده درد، این درد را مدیریت کنند.

آیا احتمال عود شقاق بعد از جراحی وجود دارد؟

با توجه به اینکه جراحی فیشر مقعدی برای ترمیم شقاق انجام می‌شود، احتمال عود شقاق کمتر است. اما باید توجه داشت که رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی و دستورات پزشک پس از عمل از اهمیت بالایی برخوردار است تا این احتمال را به حداقل برساند.

چقدر طول می‌کشد تا شکاف شقاق پس از جراحی ترمیم شود؟

زمان لازم برای ترمیم شقاق پس از جراحی به شدت به وضعیت بیمار، نوع جراحی انجام شده، و عوارض احتمالی بعد از عمل بستگی دارد. معمولاً بعد از جراحی شقاق، بیماران به مدت حدود دو هفته نیاز به استراحت دارند و پس از آن می‌توانند به فعالیت‌های روزمره خود بازگردند. اما زمان کامل برای بهبودی کامل معمولاً حدود شش هفته طول می‌کشد.

آیا عمل جراحی برای درمان ضرورت دارد؟

اگر شقاق به شدت مزمن بوده و به درمان‌های دیگر پاسخ ندهد، جراحی شقاق ممکن است به عنوان گزینه درمانی مورد نظر قرار گیرد. اما در مواردی با شدت کمتر، درمان‌های دیگر مانند تغییرات در رژیم غذایی و داروهای موضعی نیز ممکن است موثر باشند.

آیا جراحی شقاق سخت است؟

بله، عمل جراحی فیشر مقعدی ممکن است با درد و سوزش بعد از عمل همراه باشد. اما این درد و سختی معمولاً در مقایسه با فواید دراز مدت و ترمیم شقاق قابل چشم‌پوشی خواهد بود.

چه زمانی می‌توان بعد از جراحی به فعالیت های روزانه خود ادامه داد؟

زمان بازگشت به فعالیت های روزانه پس از جراحی فیشر مقعدی بستگی به نوع و میزان فعالیت‌ها، شدت درد پس از عمل، و میزان فعالیت مورد نیاز در شغل دارد. اما بیشتر افراد پس از یک هفته استراحت به کار و فعالیت‌‌های قبلی خود بازمی‌گردند، البته این مدت ممکن است بسته به شرایط هر فرد متغیر باشد.

دیدگاه ها

 1. تاجیک - ۲۰ آذر ۱۳۹۷ در ۱۶:۰۲

  سلام. من سالهاست که دچار شقاق مزمن شده ام و به دلیل ترس از جراحی از لاکسی ژل استفاده می کنم تا دایما مدفوع رقیق داشته باشم. حال تصمص گرفته ام که با لیزر جراحی شوم. آیا بیمارستان شما با بیمه تکمیلی ایران قرارداد دارد؟

  با نشکر
  تاجیک

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲۶ آذر ۱۳۹۷ در ۰۶:۰۹

   سلام ، با بیمه ایران قرار دارد ولی اول شما باید معاینه شوید تا ببینم شما کاندید عمل هستید یا خیر ؟ و مساله دیگر این که اگر کاندید عمل هستید لیزر باید استفاده شود یا روش دیگری .

   پاسخ

ارسال دیدگاه

تماس سریع