درد مقعد ممکن است خجالت آور باشد، و چیزی نیست که بتوانید به راحتی راجع به آن صحبت کنید. داشتن درد مقعد یک شکایت گسترده است و افراد زیادی به آن دچار می شوند. 10 میلیون آمریکایی هر سال مبتلا به بواسیر گزارش می شود. درد مقعدی بسیار شایع است، اما دلایل احتمالی زیادی وجود دارد که باید در نظر گرفت. درد در راست روده و مقعد بسیار شایع است زیرا از بافت‌های حساس و بسیار عروقی تشکیل شده‌اند که مسئول دفع مواد زائد از بدن شما هستند. در نتیجه، خطر آسیب به بافت ها و رگ های خونی و عفونت های باکتریایی افزایش می یابد. اما چه چیزی باعث درد شما می شود و آیا ارزش دارد که توسط پزشک ارزیابی شود؟ با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد درد مقعد و درمان آن بدانید.

درد مقعد چیست؟

معمولاً درد شما در مقعد خوش خیم است و به خودی خود از بین می رود، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای باشد.

دردهای خطرناک و دردسر ساز معمولا شدیدتر هستند و هر چه زودتر ارزیابی شود معمولاً قابل درمان تر است. به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید و از کسی بخواهید که شما را به مراقبت های اورژانسی یا اتاق اورژانس برساند.

درمان قطعی در مقعد

آیا درد مقعد نگران کننده است؟

مواردی که درد مقعد نگران کننده است شامل موارد زیر است و اگر علائم شما یکی از موارد زیر است با مطب پزشک خود تماس بگیرید:

 • مقدار قابل توجهی خونریزی مقعدی
 • درد در مقعد که شدیدتر می شود، گسترش می یابد یا با تب، لرز یا ترشح مقعدی همراه است.
 • درد مقعدی بیش از دو روز طول بکشد و درمان های خودمراقبتی کمکی نکند.
 • درد مقعدی شما با تغییر در عادت روده یا خونریزی مقعدی همراه است.
 • شما بواسیر ترومبوز شده دارید (جایی که هموروئید حاوی لخته های خونی است) که باعث درد می شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

دلایل زیادی برای درد مقعدی وجود دارد که بیشتر آنها خوش خیم هستند. گاهی اوقات، تصمیم گیری در مورد اینکه آیا نیاز به ارزیابی ناراحتی خود دارید یا نه دشوار است. علل شایع درد مقعدی از تحریک ساده پوست پری مقعد تا مواردی مانند هموروئید، عفونت، شقاق یا پارگی در پوشش داخلی و حتی سرطان رکتوم متغیر است. مقعد و رکتوم نواحی بسیار حساسی هستند. معمولا درد خفیف پس از یک یا دو روز از بین می رود. با این حال، اگر درد شدید باشد، همراه با اجابت مزاج باشد یا بیشتر طول بکشد و به خصوص شما متوجه خونریزی شوید، باید توسط پزشک بررسی و معاینه شوید.

آیا درد مقعدی نشانه سرطان است؟

درد مقعدی یکی از علائم سرطان مقعد است، اما از آنجایی که این یک علامت شایع در شرایط خوش خیم تر نیز می باشد، بیش از نیمی از بیماران مبتلا به سرطان مقعد مراحل اولیه را با هموروئید اشتباه می گیرند و درمان خود را به تاخیر می اندازند. اگر برای مدتی درد مقعدی را تجربه کرده‌اید، یا علائمی را که توضیح دادم تجربه می‌کنید، مطمئناً ارزش معاینه را دارد. من به عنوان یک پزشک، ترجیح می دهم بیماران در مورد درد مقعدی بیش از حد محتاط باشند. در مورد تشخیص سرطان روده بیشتر بدانید.

داروی درد مقعد

علائم سرطان مقعد

علائم سرطان مقعد عبارتند از:

 • درد مقعدی
 • احساس پری در گذرگاه عقب
 • توده ای در دهانه مقعد شما
 • خونریزی از رکتوم
 • ترشح غیر معمول
 • خارش رکتوم
 • تغییر در حرکات روده – به خصوص باریک شدن مدفوع شما.
 • غدد لنفاوی متورم در اطراف مقعد یا کشاله ران شما

مانند همه سرطان ها، تشخیص زودهنگام کلیدی است. برای رسیدن به تشخیص، پزشک شما باید شما را به یک متخصص گوارش ارجاع دهد، که ممکن است کولونوسکوپی را برای ارزیابی مقعد و رکتوم، همراه با آزمایش های تصویربرداری انجام دهد. ممکن است پزشک برای آزمایش بیوپسی بگیرد. در حالی که آزمایش ها بسیار زیاد به نظر می رسند، آنها گام های مهمی برای رسیدن به یک تشخیص و به دست آوردن آرامش هستند. شایان ذکر است که دلایل رایج بسیاری برای درد مقعد وجود دارد که نیازی به چنین آزمایش‌های شدیدی ندارند.

علل شایع درد مقعد

درد مقعدی می‌تواند نشانه‌ای از شرایط کم اهمیت باشد، که برخی از آنها را می‌توان با داروهای بدون نسخه درمان کرد. در حالی که این شرایط چندان جدی نیستند، اما می توانند ناراحت کننده باشند، یا حتی منجر به مسائل مبرم تر شوند. بنابراین باید آن ها را بررسی کنید.

بواسیر: ناشی از تورم رگ های خونی در ناحیه رکتوم، یک بخش بسیار عروقی بدن است. طبقه بندی شده به عنوان:

داخلی: تورم هایی که در داخل راست روده یافت می شوند و معمولاً بدون درد هستند. اگر در حین مدفوع زیاد فشار بیاورید، اینها می توانند پرولاپس شوند و از طریق مقعد به بیرون حرکت کنند و باعث ناراحتی شوند.

خارجی: تورم هایی که در قسمت بیرونی راست روده، اطراف دهانه مقعد یافت می شوند.

ترومبوز خارجی: این تورم ها به دلیل لخته شدن در داخل جریان خون دردناک هستند.

شقاق مقعد: شقاق مقعدی یک پارگی کوچک در بافت ظریف مقعد است. دلایل مختلفی از جمله زایمان برای عارضه وجود دارد. در حالی که اغلب می تواند به خودی خود بهبود یابد، معمولاً با اسپاسم که در حین و بعد از درد مقعدی رخ می دهد و بهبودی مختل می شود.

    یبوست: یبوست طولانی مدت می تواند منجر به نهفتگی مدفوع شود. توده ای از مدفوع سفت شده در رکتوم شما که می تواند دردناک باشد. حتی یبوست کوتاه‌مدت می‌تواند با فشار دادن، درد داشته باشد.

اسهال: وقتی اسهال هضم شما را تسریع می کند، روده شما زمانی برای پردازش آنزیم های گوارشی، صفرا و اسیدهای معده ندارد که می تواند باعث احساس سوزش شود. برخی از غذاهایی که قادر به هضم کامل آنها نیستید، مانند دانه‌های میوه، می‌توانند باعث آسیب بیشتر به بافت نرم مقعد شوند.

 رابطه جنسی مقعدی: داشتن رابطه مقعدی می تواند خطر شقاق مقعدی، عفونت های باکتریایی و بدتر شدن هموروئید را افزایش دهد.

بیماری التهابی روده (IBD): سرنخ در نام آن است IBD می تواند باعث التهاب در بافت های راست روده و مقعد شود و علائم درد و خونریزی را ایجاد کند.

آبسه پری آنال: راست روده و مقعد شما توسط غدد و حفره ها احاطه شده است. هنگامی که باکتری ها وارد این حفره ها می شوند، عفونت ایجاد می شود و آنها با چرک پر می شوند و آبسه پری مقعدی ایجاد می کنند.

خارش آنی: پوست اطراف مقعد بسیار حساس است و اگر خارش دائمی را در آن پایین تجربه کردید، معمولاً ناشی از عفونت قارچی است. متأسفانه، خاراندن می تواند به مقعد شما آسیب برساند.

دو مورد از شایع ترین علل درد مقعدی، هموروئید و شقاق مقعدی هستند و درد اغلب می تواند کاملا مشابه باشد. اما چگونه می توان تفاوت را تشخیص داد؟

هموروئید در مقابل شقاق مقعد

درک تفاوت بین هموروئید و شقاق مقعدی در هنگام تجربه علائم دشوار است، زیرا هر دو علائم مشابهی دارند. اما یک تفاوت ظریف وجود دارد که باید به دنبال آن باشید.

علائم هموروئید عبارتند از:

 •     درد رکتوم تقریباً مداوم.
 •     مشکل مدفوع کردن
 •     تورم در اطراف مقعد شما
 •     یک توده احتمالی در مقعد شما

علائم شقاق مقعدی عبارتند از:

 • درد رکتوم ، درد شدید در حین مدفوع و به دنبال آن احساس سوزش چند ساعته
 • خون قرمز روشن هنگام پاک کردن
 • یک توده کوچک در کنار شکاف

گاهی اوقات هنگامی که شقاق کوچک است یا بواسیر داخلی است، تشخیص آن بدون معاینه پزشک دشوار است. اما درد مقعدی ناشی از بواسیر مداوم است، در حالی که درد مقعدی ناشی از شقاق مقعدی تنها زمانی رخ می دهد که اجابت مزاج کامل شود. البته، درمان هموروئید و شقاق مقعدی نیز متفاوت است – بنابراین مهم است که قبل از تلاش برای درمان درد مقعدی، از یک متخصص پزشکی تشخیص داده شود.

گزینه های درمان درد مقعد

دوره درمان شما به شدت به نوع درد مقعدی که با آن مواجه هستید بستگی دارد – و اینکه چه شرایطی باعث ناراحتی شما می شود. بسیاری از علل درد مقعدی مانند بواسیر و شقاق مقعدی را می توان با داروهای بدون نسخه و ایجاد تغییرات ساده در سبک زندگی درمان کرد. در کل درمان درد مقعد بسته به بیماری که به آن درگیر هستید متفاوت می باشد و ضروری است که در نزدیک ترین زمان ممکن برای تشخیص علت درد و درمان آن به جراح خوب کولورکتال مراجعه کنید.

در مورد جراحی روده بزرگ بیشتر بدانید.

کلام آخر

من به شما توصیه می کنم قبل از اینکه به دنبال تسکین درد مقعد باشید، به یک متخصص مراجعه کنید تا مطمئن شوید و درمان اصولی برای بیماری های کولون و رکتوم را داشته باشید.

نظرات بسته شده است.

تماس سریع