بیماری هموروئید یا بواسیر جزو بیماری هایی است که علاوه بر رنج جسمانی از لحاظ روحی نیز بیمار را تحت تاثیر قرار می دهد. بیمارانی که به هموروئید مبتلا هستند به ندرت به موقع به پزشک مراجعه می کنند و معمولا از ابراز بیماری خود امتناع می کنند و خجالت می کشند. آیا می دانید درمان هموروئید با لیزر برای چه افرادی مناسب خواهد بود؟ در ادامه به توضیحات کامل می پردازیم .

هموروئید یا بواسیر (Hemorrhoids)

یکی از شایع ترین بیماری های نشیمنگاهی، بواسیر یا هموروئید می باشد. این بیماری به التهاب و تورم رگ های اطراف مقعد گفته می شود به طوری که قسمت انتهایی مقعد شامل مویرگ هایی است که در صورت خشک بودن مدفوع به مویرگ ها فشار آمده و دچار آسیب و پارگی می شوند که موجب التهاب در دراز مدت می شود. این تورم در انتهای مقعد، درد غیر قابل تحملی در بیمار ایجاد می کند که به آن بواسیر می گویند. یکی از علت های شایع این بیماری یبوست و یا رابطه مقعدی می باشد. حال درمان آن راه های متفاوتی دارد که در ادامه به بیان قسمتی از آن می پردازیم.

بهترین جراح هموروئید با لیزر

علائم بیماری بواسیر

بواسیر به عنوان یکی از بیماری های پرنشانه شناخته می شود. برخی از علائم بواسیر با بیماری های گوارشی مانند سرطان روده مشابه هستند. به طور کلی علائم این بیماری عبارتند از:

 • خونریزی هنگام دفع مدفوع
 • احساس درد شدید در اطراف مقعد که هنگام دفع مدفوع و نشستن های طولانی افزایش می یابد
 • بیرون زدگی های گوشتی در اطراف مقعد
 • سوزش و خارش مقعد
 • خروج ترشحات لزج و چسبنده همراه با مدفوع
 • احساس دفع ناکامل مدفوع

درمان هموروئید

هنگامی که فرد مبتلا به بیماری هموروئید می شود انتخاب اینکه چه درمانی برای شرایط او مناسب است سخت می شود و شاید در مورد بیماری خود اطلاعات لازم را نداشته باشد. متخصص کولون و رکتوم با توجه به شرایط بیمار و وضعیت بیماری چندین راه حل به فرد پیشنهاد می دهد که در مورد هر کدام و مزایای آن توضیح می دهد. حال بیمار می تواند انتخاب نهایی را داشته باشد. البته بهتر است تا جای امکان به توصیه پزشک در انتخاب درمان عمل نمایید. از میاندرمان های هموروئید، استفاده از لیزر توانسته نتیجه قابل قبولی داشته باشد. معمولا جراحی با تیغ برای بیمار آزار دهنده است و دوست دارد از آن دوری کند.

جراحی با لیزر برای درمان هموروئید

این روش تاثیر بهتری نسبت به جراحی با چاقو دارد. این درمان با روش بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود و بواسیر به هر میزانی که باشد قابل درمان است.

زمانی که این بیماری با جراحی درمان می شود در قسمت مقعد به علت زخم ایجاد شده و التهابی که بعد از عمل ایجاد می شود، موجب نارحتی و درد زیادی برای بیمار می گردد. گاهی آسیب به بافت های اطراف ایجاد کرده و یا عوارضی برای بیمار به وجود می آورد که هفته ها زمان نیاز دارد تا بهبودی کامل حاصل شود. البته این امر با مراقبت و استراحت امکان پذیر و میسر خواهد بود. این روند طولانی برای بیمار رنج آور است و گاها زندگی فردی و اجتماعی فرد را تحت شعاع قرار می دهد. به این خاطر استفاده از لیزر برای درمان هموروئید برای به حداقل رساندن این درد و طول زمان بهبودی است.

برای آشنایی بیشتر با روند درمانی هموروئید با لیزر می توانید ویدئو تهیه شده توسط دکتر سامان ستوده نیا فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم را مشاهده نمایید.

کاربرد لیزر در درمان هموروئید

لیزر یکی از روش های درمانی بیماری ها و علوم مختلف پزشکی است که در درمان بیماری های آنورکتال، هموروئید کاربرد دارد. استفاده از لیزر به این معنی نیست که هر نوع هموروئیدی یا هر نوع مشکل ناحیه اطراف مقعد را می توان درمان کرد.

اصولاً لیزر به دو منظور استفاده می شود که عبارتند از:

 • کنترل خونریزی: از لیزر می توان برای جمع شدن یا به اصطلاح پزشکی کاهش خونریزی بالشتک هموروئیدی استفاده کرد (در این قسمت هموروئید برداشته نمی شود).
 • از لیزر به منظور برداشتن بالشتک هموروئیدی برای رفع مشکل بیمار شامل بیرون زدگی، خارش، خونریزی و ایجاد لخته در هموروئید می توان استفاده کرد.

مزایای درمان هموروئیدی با لیزر

 • این درمان درد زیادی ندارد و برای بیماران آزاردهنده نیست.
 • با لیزر نیاز به بستری شدن نیست و می توان بعد از عمل و نرمال شدن وضعیت جسمی، مرخص شد.
 • بی خطر بوده و کمترین آسیب را به بافت های اطراف هموروئید می رساند.
 • جای زخم با سرعت بیشتری بهبود می یابد.
 • با موفقیت بیشتری همراه است.
 • کاهش بی اختیاری مقعد
 • عدم انتقال عفونت هایی مانند هپاتیت که ممکن است در جراحی شنتی اتفاق بیافتد.
 • کنترل عروق خونی توسط لیزر
 • عدم آسیب دیدن بافت اطراف هموروئید

عوارض درمان هموروئید با لیزر

درمان هموروئید با استفاده از لیزر معمولا عوارضی را به همراه ندارد. اگر در درمان از لیزرهای کم توان استفاده شود هیچ عارضه ای شامل حال بیمار نخواهد شد. در لیزرهایی با قدرت بالاتر نیز در صورت مهارت و تخصص پزشک و استفاده از دستگاه های پیشرفته هیچ گونه آسیب و عوارضی برای بیمار به وجود نخواهد آمد، ولی در صورت استفاده از قدرت نامناسب دستگاه احتمال سوزاندن بافت وجود دارد. از این رو توجه داشته باشید برای درمان هموروئید به بهترین متخصص مراجعه کنید.

درمان هموروئید با لیزر چقدر طول می کشد؟

همان طور که ذکر شد یکی از مزایای این روش زمان محدود برای درمان است. این جراحی حدود 15 تا 30 دقیقه زمان نیاز دارد که بعد از پایان یافتن آن، بیمار بعد از گذشت ن30 دقیقه مجدد معاینه می شود و در صورت مساعد بودن وضعیت، می تواند مرخص شود.

چه افرادی کاندید مناسب برای درمان هموروئید با لیزر نیستند؟

انواع هموروئید کاندید درمان برای لیزر نیستند، حتماً باید در بیماری هموروئید توجه شود که علت ایجاد هموروئید را درمان کنیم. درمان این بیماری بستگی به نوع و درجه هموروئید دارد. ترجیحاً افرادی را کاندید درمان با لیزر کنیم که داروهای ضد انعقاد و رقیق کننده خون مصرف نمی کنند. ممکن است بسیاری از ما در مورد برخی از اطرافیان که عمل هموروئید انجام داده اند، این جمله که بعد از عمل بیماری عود کرده است را شنیده باشیم، که معمولا علت این موضوع را می توان درمان علامتی توسط پزشک دانست.

بنابراین برای این که درمان مناسب انجام شود نیاز است علت ایجاد هموروئید را درمان کنیم. خیلی از بیماران ما بیمارانی هستند که مبتلا به بیماری هموروئیدی در ضمینه اختلال دفعی هستند و فرد نمی تواند دفع مناسبی داشته باشد.

اقدامات لازم قبل از درمان هموروئید با لیزر

بعد از تشخیص بیماری و معاینه بیمار برای انجام درمان آماده می شود. همچنین قبل از انجام لیزر شرح حال کامل بیمار، بیماری های زمینه ای قلبی و گوارشی، داروهای مصرفی بیمار نیز بررسی می شود.قبل از انجام لیزر، فضای داخلی مقعد از مدفوع خالی می شود و بیمار معمولا از 4 ساعت قبل باید ناشتا باشد. قبل از شروع درمان با استفاده از شیاف انتهای روده بیمار پاک می شود.

مراقبت بعد از درمان هموروئید با لیزر

بعد از درمان لیزر عمدتاً چون لیزر آسیب حرارتی کمتری به محل جراحی می رساند بیماران زودتر به کار و زندگی برمی گردند، دردشان کمتر است و ترمیم سریع تر صورت می گیرد.

معمولا بعد از لیزر مراقبت خاصی نیاز نیست. توصیه می کنیم بیمار حتماً دفع مدفوع را داشته باشد و سعی کند مدفوع را حالت نرم و خمیر مانند نگه دارد، بیمار در صورت درد از مسکن استفاده می کند.

هزینه درمان هموروئید با لیزر

هزینه بستگی به نوع درمان دارد و مهم تر این که درمان در بیمارستان انجام می شود یا مطب.(هزینه در مطب کمتر از بیمارستان خواهد بود).

پیشگیری از هموروئید

امروزه با کم شدن فعالیت های روزمره و روآوردن به شغل های کم تحرک باعث بروز بعضی از بیماری ها شده است. بواسیر یا هموروئید نیز جزو این دسته بیماری ها هستند، البته می توان با داشتن برنامه غذایی منظم و رعایت رژیم غذایی درست و ورزش کردن از ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

کلام آخر

همورئید بیماری دردناکی است که زندگی را برای افراد سخت و گاهی دردناک می کند. اما برای درمان آن راه حل هایی وجود دارد که جراح کولورکتال با بررسی شرایط بیمار بهترین آن را انتخاب می کند. در این قسمت، لیزر به عنوان یکی از کاربردی ترین روش درمان هموروئید معرفی شده که مشخص گردید در این زمینه بسیار کارآمد عمل می نماید. با این نتیجه در صورت وجود علائم، می توانید با مراجعه به متخصص در سریع ترین زمان مراحل درمانی را انجام دهید و این بیماری را در همان ابتدای راه از میان بردارید.

سوالات متداول

 

ارسال دیدگاه

تماس سریع