دیورتیکول مکل

شایع ترین ناهنجاری مادرزادی روده کوچک است در 2 درصد جمعیت دیده می شود ، نسبت ابتلا مردان و زنان یکسان است اما در مردان دو تا چهار برابر بیشتر علامت دار می شود.در هر سنی رخ می دهد اما در حدود 60 درصد افراد پیش از 10 سالگی علامت دار می شود.

جهت تماس با دکتر ستوده نیا فوق تخصص جراحی کولون و رکتوم می توانید با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید.

88776292 – 88775549

info@drsotoodehnia.com

پیج اینستاگرام

تعریف دیورتیکول مکل

دیورتیکولی در روده کوچک در لبه ای از ایلئوم که به مزانتر متصل نیست.این دیورتیکول از قانون 2 ها پیروی می کند ، در 2 درصد جمعیت رخ می دهد حدود 2 فوت از دریچه ایلئوسکال قرار دارد .طول آن 2 اینچ است.

علت دیورتیکول مکل

در جنین ، مجرای امفالومزانتریک یا ویتیلین روده میانی در حال تکامل را به کیسه زرده متصل می کند.شکست فرایند تحلیل کامل مجرا در هفته پنجم تا هفتم می تواند به ایجاد دیورتیکول پایدار یا با شیوع کمتر فیستول امفالومزانتریک یا سینوسی از این نوع سینوس ، باند فیبروز یا کیست مجرای ویتیلین منجر شود.

دیورتیکول مکل
دیورتیکول مکل

شرح حال

اغلب بدون علامت یا یافته ای تصادفی است .خونریزی از رکتوم (بیشتر در کودکان ) .اغلب دفع خونی بدون درد تیره یا قرمز و با مدفوع مخلوط است .خونریزی ممکن است شدید و با شوک همراه باشد .درد شکم ممکن است به دنبال دیورتیکولیت یا ایجاد اولسر بروز کند .علائم انسداد روده ناشی از پیچ خوردگی یا در هم رفتگی روده .به ندرت ترشحات موکوسی یا چرکی از ناف .

معاینه

علائم ممکن است حداقل باشد در صورت خونریزی ممکن است علائم شوک دیده شود .گاردینگ و حساسیست برگشتی ناشی از التهاب ممکن است علائم آپاندیسیت حاد را تقلید کند.

پاتولوژی و پاتوژنز

این ضایعه نوعی دیورتیکول واقعی است (از 0.5 سانتی متر تا 50 سانتی متر متغیر است ) که در آن لایه های دیواره روده وجود دارد و مخاط روده کوچک آن را پوشانده است اما به طور شایع بافت هتروتوپیک (5 درصد موارد فاقد علامت و 60 درصد موارد علامت دار )، اغلب بافت معده در آن یافت می شود اما ممکن است مخاط دوازدهه ، ژژونوم یا روده بزرگ نیز یافت شود.مخاط نابه جای معده اسید ترشح می کند که این موضوع می تواند باعث خوردگی مخاط و خون ریزی شود.

بررسی

خون :در صورت خونریزی کامل سلول های خونی ، اوره و الکترولیت ها ، وضع انعقادی ، کراس مچ

اسکن ایزوتوپ :در صورت وجود مخاط نابه جای معده ، دیورتیکول مکل ، تکنسیوم m  99 – پرتکنتات را جذب می کند.تشخیص پیش از جراحی دشوار است ممکن است هنگام  بررسی با ماده حاجب باریوم دیده شود.

رادیوگرافی ساده شکم و رادیوگرافی ایستاده قفسه سینه : در صورت علائم انسداد یا سوراخ شدگی .

آنژیوگرافی : ممکن است در صورت خونریزی فعال سودمند باشد ، با وجود این در صورت کند بودن خون ریزی ممکن است حساس نباشد.

برخی از خدمات دکتر سامان ستوده نیا فوق تخصصی جراحی کولون و رکتوم عبارتست از :

فیستول مقعدی

جراحی شقاق

درمان سرطان روده

سرطان رکتوم

درمان یبوست

منتظر نظرات و انتقادات شما عزیزان هستیم .

ارسال دیدگاه

تماس سریع