زگیل مقعدی یک بیماری شایع است که ناحیه اطراف مقعد را درگیر می کند. این بیماری ممکن است پوست اطراف اندام تناسلی را تحت تاثیر قرار دهند و به صورت نقاط ریز شروع شوند. این زگیل ها در ابتدا به کوچکی یک سر سوزن هستند اما به مرور ممکن است بزرگتر از اندازه یک نخود باشند. آنها معمولاً درد یا ناراحتی ایجاد نمی کنند و بیماران ممکن است اصلا متوجه وجود این بیماری نشوند. اما نکته ایی که اهمیت دارد این است که این زگیل ها ممکن است باعث ایجاد سرطان شوند و به راحتی از فردی به دیگری منتقل می شوند. لذا داشتن اطلاعات کامل در مورد آنها از اهمیت بالایی برخوردار است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

زگیل مقعدی

زگیل مقعدی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شوند. این ویروس نسبتا مسری است و تقریباً همیشه از طریق تماس مستقیم می تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. زگیل ها به طور کلی بزرگتر می شوند و تعداد آنها بیشتر می شود. علاوه بر این، شواهدی وجود دارد که برخی از این زگیل ها در صورت عدم درمان طولانی مدت می توانند سرطانی شوند. در کل اینکه زگیل مقعدی از چه روش هایی انتقال می یابد و چگونه قابل پیشگیری است، امساله ای است که بیشتر مراجعه کنندگان از دکتر سامان ستوده نیا  سوال می کنند در این مقاله می خواهیم به صورت خلاصه در مورد زگیل مقعدی صحبت کنیم . در مورد جراحی شقاق بیشتر بدانید.

زگیل مقعدی چیست؟

یکی از مهم ترین علل ایجاد زگیل مقعدی ویروس HPV است بنابراین می توان گفت که یک نوع ویروس از خانواده تبخال است نوعی که مرتبط به دستگاه تناسلی است وعمدتاً به دنبال تماس جنسی انتقال پیدا می کند. متاسفانه در جامعه فعلی ما زگیل مقعدی خیلی زیاد دیده می شود.

زگیل مقعدی
زگیل مقعدی

راههای انتقال زگیل مقعدی

 • از طریق تماس پوستی از فرد مبتلا به فردی که مبتلا نیست منتقل می شود
 • زگیل مقعدی از طریق تماس با ترشحات تناسلی از فرد مبتلا به فردی که مبتلا نیست انتقال می یابد.

توجه کنید زگیل مقعدی در صورت علامت دار بودن معمولاً بعد از گذشت 3 ماه تا یک سال خودش را نشان می دهد. در مورد فیستول مقعدی بیشتر بدانید.

پیشگیری از زگیل مقعدی

بهترین روش برای عدم انتقال پیشگیری است و یا اینکه تماس جنسی پر خطر کنترل شود .

در کشورهای غربی در سنین نوجوانی واکسن پیشگیری از ابتلا به زگیل مقعدی تزریق می کنند .

آیا خانم باردار مبتلا به زگیل تناسلی می تواند به فرزندش منتقل کند؟

خانم های بارداری که مبتلا به زگیل مقعد هستند نباید روش زایمان طبیعی را انتخاب کنند زیرا امکان دارد هنگام عبور کودک از مهبل مادر ،  کودک به زگیل تناسلی مبتلا شود .(مادر باید به هنگام تغذیه و در آغوش کشیدن فرزندش بسیار مراقب باشد). در مورد درمان سرطان روده بیشتر بدانید.

علائم زگیل مقعدی

 • احساس خارش و سوزش در ناحیه تناسلی
 • زائده هایی که می تواند منفرد یا متعدد باشد
 • با ترشح همراه است

خطر زگیل مقعدی

خطری که دارد برای خانم های مبتلا است و خانمی که مبتلا می شود درمعرض ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار می گیرد شاید بدترین عارضه ای باشد که فرد مبتلا یا ناقل می تواند با آن مواجه شود.

علائم زگیل مقعدی

درمان ویروس مقعدی 

مشکلی که وجود دارد این است که این ویروس هیچگاه درمان نمی شود در حقیقت همیشه ناقل و علامت دار می مانند و آن فردی که مبتلا است همیشه یک عامل خطر است برای این که به فرد دیگری انتقال بدهد. ما می توانیم با استفاده از کرایوتراپی ، لیزر و جراحی آن را کنترل کنیم.در درمان زگیل مقعدی، اگر زگیل‌ها بسیار کوچک هستند و فقط روی پوست اطراف مقعد قرار دارند، می‌توان آن‌ها را با داروهایی درمان کرد که مستقیماً روی سطح زگیل اعمال می‌شود. این عمل باید با احتیاط و دقت زیاد توسط پزشک انجام شود تا از آسیب به پوست طبیعی اطراف زگیل جلوگیری شود. این روش معمولاً نیازمند چندین درمان است که طی چند هفته انجام می شود. شکل دیگری از درمان زگیل شامل تخریب سریع زگیل ها با استفاده از چاقوی الکتریکی، برداشتن جراحی یا ترکیبی از این دو است. جراحی لیزر نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد اما هیچ مزیتی نسبت به سایر درمان ها ندارد. این روش‌ها نتایج فوری ارائه می‌دهند، اما باید با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بی‌حسی عمومی یا نخاعی، بسته به تعداد و محل دقیق زگیل‌های تحت درمان انجام شوند. زگیل های داخل مجرای مقعد معمولاً برای درمان با دارو مناسب نیستند و در بیشتر موارد باید با سوزاندن یا برداشتن جراحی درمان شوند.

ضرورت بستری پس از درمان زگیل مقعدی

پس از درمان زگیل مقعدی، بستری مورد نیاز نمی باشد و تقریباً این جراحی را می توان به صورت سرپایی انجام داد و بیمار می تواند پس از عمل به خانه برود.

چه مدت بعد از درمان می توان به سرکار بازگشت؟

این بستگی به موقعیت های فردی و میزان زگیل های برداشته شده دارد. اکثر افراد تا چند روز پس از درمان حال خوشی ندارند و داروهای مسکن تجویز شده را استفاده می نمایند. بسته به وسعت بیماری، برخی از افراد روز بعد به سر کار باز می گردند، در حالی که برخی دیگر ممکن است برای چند روز بیکار بمانند.

آیا تنها یک درمان مشکل را برطرف می کند؟

متاسفانه در اکثر موارد نه. حتی با استفاده از کوتر و درمان جراحی که بلافاصله زگیل های موجود را از بین می برد، بسیاری از بیماران پس از درمان دچار زگیل های جدید می شوند. این به این دلیل اتفاق می‌افتد که ویروس‌هایی که باعث ایجاد زگیل می‌شوند می‌توانند تا شش ماه یا بیشتر قبل از ایجاد زگیل دیگر در بافت‌هایی که طبیعی به نظر برسند و پنهان بمانند. زگیل های جدید اغلب از ویروسی که قبلاً در بافت وجود داشت ایجاد می شود، اما این موارد عود زگیل هایی نیستند که قبلاً درمان شده اند.

ناقل بودن پس از جراحی

زگیل مقعدی درمان کامل و قطعی ندارد و فرد مبتلا  حتی پس از درمان علامتی زگیل مقعدی همیشه ناقل خواهد ماند. در مورد درمان یبوست بیشتر بدانید.

هزینه درمان زگیل مقعدی

هزینه درمان زگیل مقعدی بسته به حاد بودن مشکل، نوع درمان های پیشنهادی و تخصص پزشک متفاوت می باشد. لذا به منظور اطلاع از هزینه های درمان باید مورد معاینه قرار بگیرید.

درمان زگیل تناسلی

کلام آخر

ویروس مقعدی از بیماری های واگیر دار است که ممکن است که منجر به سرطان هایی شود. لذا شناخت علائم و روش های درمان آن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد.

 

 

 

دیدگاه ها

 1. محمد - ۲۰ تیر ۱۴۰۰ در ۱۳:۲۲

  باسلام
  آیا زگیل مقعدی میتواند از طریق کولونوسکوپی به داخل روده هم سرایت کند ؟

  پاسخ

ارسال دیدگاه

تماس سریع