سرطان رکتوم بیماری است که در آن سلول های سرطانی در رکتوم رشد می کنند. علائم سرطان رکتوم شامل اسهال، یبوست یا وجود خون در مدفوع است. درمان های این سرطان شامل جراحی، شیمی درمانی و پرتودرمانی است. سرطان رکتوم قابل درمان است، به ویژه زمانی که از طریق روش های غربالگری مانند کولونوسکوپی به موقع تشخیص داده شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این خصوص بدانید.

سرطان رکتوم

سرطان رکتوم سرطانی است که در رکتوم منشا می گیرد. یک سوم  بیماری کلورکتال از این نوعند .عوامل وراثی و محیطی در این نوع سرطان موثر واقع شده اند. جهش های فعال شدن ژن های سرطان زا و غیر فعال شدن ژن های مهار کننده تومور ، باعث فرار سلول ها از کنترل تنظیمی رشد می شوند. پولیپ های آدنوماتوز ممکن است از دیسپلازی شدید به نئوپلازی پیشرفت کند. سالانه در بریتانیا 14 هزار مورد جدید سرطان رکتوم یافت می شود. سن متوسط در زمان تشخیص 60 تا 65 سالگی است در سرطان رکتوم میزان ابتلای مردان بیش از زنان است.

عوامل خطرزا در سرطان رکتوم

رژیم غذایی پر چربی ، پر شکر و کم فیبر ، وجود پولیپ کولورکتال ، سابقه سرطان و بیماری های کولورکتال قبلی ، سابقه ی خانوادگی و بیماری التهاب روده (به ویژه اولسراتیو طولانی مدت ).سندرم های خانوادگی ( پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی و سرطان ارثی کولورکتال غیر پولیپوزی).

هزینه درمان سرطان رکتوم

علائم سرطان رکتوم

خونریزی از رکتوم یا مخلوط شدن خون وبلغم با مدفوع ، شایع ترین علامت است. توده های رکتوم همچنین ممکن است خود را به شکل تغییر در عادات دفع یا تنسموس نشان دهند، بیمار ممکن است بدون علامت باشد و طی برنامه های غربالگری سرطان روده NHS با مثبت شدن آزمایش خون مخفی در مدفوع مراجعه کند. در مورد بواسیر بیشتر بدانید.

مرحله اول سرطان رکتوم چیست؟

در مرحله اول، تومور رکتوم در لایه‌های عمیق دیواره رکتوم رشد کرده است، اما به مناطق مجاور سرایت نکرده است. افراد مبتلا به سرطان رکتوم مرحله اول ممکن است هیچ علامت یا علامت هشدار دهنده ای را تجربه نکنند. به همین دلیل است که غربالگری کولونوسکوپی روتین بسیار مهم است.

تفاوت بین سرطان رکتوم و سایر سرطان های روده بزرگ چیست؟

انواع مختلفی از سرطان ها و بیماری ها وجود دارد که می توانند رکتوم را تحت تاثیر قرار دهند. این شامل:

 •     سرطان کولورکتال غیر پولیپوز ارثی: این بیماری باعث جهش در یک ژن مهم می شود. این ژن به ارث رسیده یا از والدین به فرزند منتقل می شود.
 •     پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP): این بیماری ارثی نادر باعث ایجاد پولیپ های پیش سرطانی متعدد در روده بزرگ می شود. افراد مبتلا به FAP معمولاً در اواخر نوجوانی یا اوایل 20 سالگی به پولیپ مبتلا می شوند. پولیپ ها با افزایش سن مشکل ساز می شوند و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهند.
 • سرطان کولورکتال

عوامل خطر سرطان رکتوم

در حالی که هر کسی ممکن است به سرطان روده بزرگ مبتلا شود، برخی شرایط می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد.

 • بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
 • سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان کولورکتال یا پولیپ کولورکتال
 • یک سندرم ژنتیکی مانند پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی (FAP) یا سرطان روده بزرگ غیر پولیپوز ارثی (سندرم لینچ)
 • سیاه‌پوستان وآفریقایی‌آمریکایی‌ها و یهودیان اشکنازی در معرض خطر بیشتری هستند.
درمان قطعی سرطان رکتوم

میزان شیوع سرطان رکتوم

بیشتر سرطان های روده بزرگ به صورت رشد بافت غیرطبیعی به نام پولیپ در داخل روده بزرگ یا رکتوم شروع می شود. با کمک آزمایش‌های غربالگری، پزشکان می‌توانند پولیپ‌ها را شناسایی کرده، آن‌ها را برداشته و از تبدیل آن‌ها به سرطان روده بزرگ جلوگیری کنند.

سرطان کولورکتال دومین سرطان شایع در ایالات متحده در میان مردان و زنان است. اما زمانی که به موقع کشف شود بسیار قابل درمان است. حتی اگر به غدد لنفاوی مجاور گسترش یابد، درمان جراحی به دنبال شیمی درمانی بسیار موثر است.

در پیشرفته‌ترین موارد، زمانی که سرطان به کبد، ریه یا سایر نقاط گسترش یافته است، شیمی‌درمانی اغلب می‌تواند جراحی را به یک گزینه تبدیل کند و کیفیت زندگی را طولانی‌تر کرده و منجر به عمر طولانی تر فرد شود. تحقیقات

علائم اولیه سرطان رکتوم

در میان افرادی که پس از گزارش علائم، تشخیص سرطان کولورکتال دریافت می کنند:

 •  37% دارای خون در مدفوع یا از راست روده هستند.
 •      34 درصد درد شکم دارند.
 •  23 درصد کم خونی دارند.
 • در میان افرادی که پس از مراجعه به مراقبت های پزشکی اورژانسی تشخیص داده می شوند:
 •  57 درصد در روده خود انسداد دارند
 •  25٪ پریتونیت یا التهاب پوشش معده دارند.
 •  18% دارای سوراخ در روده خود هستند.
 • برخی از افراد فقط در مراحل بعدی و زمانی که سرطان به ریه ها، کبد یا سایر نواحی گسترش یافته است، متوجه علائم می شوند. علائم می تواند به ناحیه آسیب دیده بستگی داشته باشد.
 • اگر سرطان به کبد سرایت کند، ممکن است فرد دچار زردی شود که باعث زرد شدن سفیدی چشم می شود. اگر فردی پوست سفید یا گندمی داشته باشد، ممکن است مایل به زرد نیز به نظر برسد.
 • اگر سرطان ریه ها را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند باعث مشکل در تنفس یا سرفه شود.

تشخیص سرطان رکتوم

معاینه سرطان رکتوم

تومورهای واقع در بخش های تحتانی رکتوم را گاه می توان در معاینه رکتوم لمس کرد. نشانه های کم خونی . در صورت وجود ضایعات مولد انسداد، اتساع شکم در موارد متاستاز، هپاتومگالی و پری جا به جا شونده ناشی از آسیت در دق باید سیگموئیدوسکوپی با دستگاه غیر قابل انعطاف انجام شود.

پاتولوژی و پاتوژنز

اکثر موارد (98 درصد) از نوع آدنوکارسینوما هستند. به ندرت انواع دیگر تومور مانند کارسینوئید ، لنفوم ، ملانوم و سارکوم. سیستم های مرحله بندی عبارتند از : روش تعدیل شده دوک یا سیستم TNM.

آزمایش ها در سرطان رکتوم

خون: شمارش کامل سلول های خونی ( برای کم خونی )، آزمایش های عملکرد کبدی ، شاخص های توموری CEA .

مدفوع: غربال گری برای خون مخفی در مدفوع

آندوسکوپی:  سیگموئیدوسکوپی و کولونوسکوپی ، مشاهده و بیوپسی از تومور را ممکن می سازد. در صورت وجود ضایعه سرطانی منفرد کوچک و محدود به محل می توان پولیپکتومی با روش آندوسکوپیک نیز انجام داد.

تصویر برداری: مرحله بندی با سی تی اسکن قفسه سینه ، شکم و لگن ، MRI ، رکتوم برای مرحله بندی موضعی و برنامه ریزی درمانی ، سونوگرافی از راه مقعد ، اسکن PET

درمان سرطان رکتوم

به مرحله بیماری و بیماری های همراه بستگی دارد .برنامه درمانی را گروهی متشکل از متخصصان چند رشته شامل جراح ، متخصص سرطان شناسی ، متخصص بیماری های گوارش ، پاتولوژیست و رادیولوژیست تعیین می کنند.

 • درمان از راه مقعد به روش آندوسکوپیک: پولیپ های پایه دار یا تومورهای کوچک واقع در مراحل اولیه را می توان با برداشتن از راه مقعد یا برداشت مخاط با آندوسکوپ درمان کرد. در صورت هر گونه شک به درگیری غدد لنفاوی نباید از این روش استفاده شود.
 • شیمی درمانی یا پرتودرمانی نئواد جونت: جراحی تنها ، با عود موضعی بالا همراه است ، برای کاهش این میزان، از شیمی درمانی پیش از عمل یا پرتو درمانی پیش از جراحی استفاده می شود. فواید این اقدامات عبارتند از: کاهش مرحله بیماری ، افزایش میزان قابل برداشت بودن بیماری و احتمالاً حفظ اسفنکتر .
 • شیمی درمانی : کاربرد رژیم های ترکیبی شامل فلورواوراسیل شایع است در بیماری متاستازی می توان از بواسیزومب یا ستوزومب در همراهی با شیمی درمانی استفاده کرد.
 • جراحی: جراحی به محل و مرحله بیماری بستگی دارد که عبارتنداز
 • جراحی به روش باز یا آندوسکوپیک

در مورد علائم خاموش سرطان روده بزرگ بیشتر بدانید.

سرطان رکتوم

نکات در مورد جراحی رکتال

 • جراحی رکتال شامل TME یا خارج کردن کامل مزورکتال که میزان عود موضعی را کاهش می دهد .
 • رزکسیون شکمی – پرینه ای در مواردی که نتوان اسفنکتر مقعد را حفظ کرد به کار می رود.
 • در موارد عود موضعی یا تومورهای پیشرفته می توان از نوع جراحی رادیکال موسوم به تخلیه لگن استفاده کرد.این روش خارج کردن بخش تحتانی روده بزرگ و رکتوم ، همراه با بخش تحتانی حالب و مثانه ، اندام های تناسلی داخلی ، پرینه ، غدد لنفاوی تخلیه کننده لنف ناحیه و صفاق لگنی را در بر می گیرد.
 • در صورت بروز وضع اورژانس : جراحی هارتمن یا در صورت غیر قابل برداشت بودن تومور ، عملکرد زدایی با استومی پروگزیمال. در مورد درمان سرطان روده بیشتر بدانید.
عوارض سرطان رکتوم

هزینه درمان سرطان رکتوم

هزینه درمان سزظان رکتوم بسته به حاد بودن بیماری، نوع درمان پیشنهادی و تخصص پزشک متفاوت می باشد به منظور اطلاع دقیق از هزینه ها باید مورد معاینه قرار بگیرید.

در مورد بی اختیاری مدفوع بیشتر بدانید.

کلام آخر

سرطان رکتوم زمانی ایجاد می شود که سلول های سرطانی در رکتوم (شش اینچ آخر روده بزرگ) شکل بگیرند و منجر به انسداد روده و اختلال عملکرد آن می گردد. رکتوم در واقع بخشی است که بین روده بزرگ و مقعد قرار دارد. امروزه برای درمان این عارضه روش ها جراحی، شیمی درمانی و … وجود دارد.

 

دیدگاه ها

 1. رضا - ۲۲ تیر ۱۳۹۷ در ۰۷:۰۴

  سلام.مادرم پولیپ ادناماتور با دیسپلازی خفیف در کولون دارد یا نیاز به جراحی دارد؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲۸ تیر ۱۳۹۷ در ۰۵:۲۱

   سلام
   اگر پولیپ برداشته شده باشد و گزارش دیسپلازی خفیف باشد یک سال بعد کولونوسکوپی مجدد لازم دارد. اگر فقط بیوپسی شده و پولیپ هنوز سر جاش باشد حتماً باید پولیپ برداشه شود.

   پاسخ
 2. سعید احمدی - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ در ۱۰:۲۰

  سلام آقای دکتر . مادر من به سرطان رکتوم مبتلا شده و الان داره پرتو درمانی میکنه . خوشبختانه فقط یه جای روده اش پلیپ بدخیم دیدن . با توجه به اینکه در جواب آندوسونوگرافی زده (( نئوپلاسم رکتوم T1-2N0MX )) میخواستم ببینم منظور از این جمله چیه و آیا امکان درمان قطعی وجود داره یا نه ؟

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۶

   سلام،طبق گزارشی که شما فرستادید، خوشبختانه غده لنفاوی گرفتار نیست. و اگر جراحی خوب انجام شود احتمال درمان قطعی مادر شما بسیار بالاست.

   پاسخ
 3. اذين - ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ در ۰۰:۴۹

  با سلام جناب دكتر پدر بنده دچار كنسر ركتوم هستند و در مرحله T3N2 هستند و چهار جلسه شيمي درماني انجام دادند و ٢٨ جلسه پرتو درماني و در حال حاضر كانديداي جراحي هستند به روش لاپاراسكوپي ميخواستم از شما سوال كنم كه عمل كنسر ركتوم به زوش لاپاراسكوپي درمان خوب و درستي است ؟ و اينكه بهبودي حاصل ميشود؟ با توجه به اينكه مادرم را از دست دادم و دارو ندارم پدرم است خيلي نگرانم ممنون ميشم با جوابتون از نگراني من كمتر كنيد

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲۸ مهر ۱۴۰۲ در ۲۲:۲۲

   با سلام. شما باید مورد معاینه قرار بگیرید. لطفا با شماره های 02188776292 – 02186081463 جهت دریافت تایم ویزیت تماس بگیرید.

   پاسخ
 4. عبدالحمید - ۲۹ تیر ۱۴۰۲ در ۰۶:۳۴

  سلام جناب دکتر
  من سالهاست بدلیل یبوست قرص سی لاکس میخورم آیا این بیماری باعث ایجاد سرطان می‌شود؟
  با تشکر

  پاسخ
  • drsotoodeh - ۲ شهریور ۱۴۰۲ در ۱۰:۳۷

   با سلام، خیر. اما برای اطمینان می توانید از غربالگری دوره ایی استفاده کنید

   پاسخ

ارسال دیدگاه

تماس سریع