سرطان روده بزرگ  که به عنوان سرطان کولورکتال شناخته می شود، اغلب به عنوان “قاتل خاموش” شناخته می شود. مسئله این است که معمولاً علائمی وجود دارد که ما متوجه آنها نمی شویم اینها علائم خاموش سرطان روده بزرگ هستند که باید مراقب آنها باشید. اگر هر یک از آنها را دارید، فورا به پزشک خود مراجعه کنید. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بییشتر در مورد علائم خاموش سرطان روده بزرگ بدانید.

علائم خاموش سرطان روده بزرگ

بدن ما دائماً پیام هایی در مورد سلامتی خود برای ما ارسال می کند، فقط باید به اندازه کافی توجه داشته باشیم تا بتوانیم متوجه آنها شویم. این به ویژه در مورد سرطان روده بزرگ صادق است. علائم “بی صدا” سرطان روده بزرگ در واقع خاموش نیستند، این علائم گاهی ظریف هستند و ممکن است متوجه آن نشوید، به خصوص اگر یک زن هستید. بنابراین دانستن این علائم منجر به جلب توجه و انجام روتین های چک آپ وضعیت بدنی می گردد. در این مقاله برخی از این علائم آورده شده و در مورد آنها به تفضیل توضیح داده شده است.

مشاوره علائم خاموش سرطان روده بزرگ

تغییر در حرکات روده

به طور طبیعی، حرکات روده ما همیشه یکسان نیست. بسته به آنچه خورده‌اید، مقدار آبی که نوشیده‌اید، محیط اطرافتان و میزان ورزش‌هایی که انجام داده‌اید، حرکات روده شما می‌تواند تغییر کند. نکته کلیدی در اینجا این است که این تغییرات بیش از چند روز باقی می مانند. مدفوع نازک می تواند نشان دهنده انسداد جزئی در روده بزرگ به دلیل وجود تومور باشد. به رنگ و قوام مدفوع خود نیز توجه کنید.

تنسموس

این احساسی است که شما باید برای اجابت مزاج بروید، اما وقتی اجابت مزاج داشته باشید، این احساس از بین نمی رود. این می تواند نشانه ای از وجود تومور در روده بزرگ باشد که باعث می شود مدام احساس کنید که باید چیزی را دفع کنید.

هزینه درمان سرطان روده

گرفتگی یا درد شکم

این یکی می تواند به ویژه برای خانم ها چالش برانگیز باشد، زیرا ما معمولاً گرفتگی، نفخ و درد شکم را به صورت نیمه منظم تجربه می کنیم. گرفتگی مداوم، درد زیر شکم و نفخ و گاز می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. اگر این علائم بیش از چند روز در طول PMS معمولی و علائم پریود زنان اتفاق بیافتد، باید به پزشک مراجعه شود.

خون در مدفوع

گاهی اوقات خونریزی مقعدی می تواند آشکار باشد زیرا خون قرمز روشن را در مدفوع خواهید دید. اما در مواقع دیگر ممکن است کمتر باشد. گاهی اوقات خون در مدفوع به هیچ وجه قرمز به نظر نمی رسد. در واقع، به احتمال زیاد مدفوع را به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه تبدیل می کند.

اگر متوجه هر یک از این موارد شدید – خون قرمز روشن یا تغییر رنگ مدفوع – باید توجه داشته باشید و به پزشک خود مراجعه کنید. این حالت الزاما نشانه سرطان نیست، اما با چک آپ توسط پزشک می توانید این اطمینان را داشته باشید که مشکل سلامتی خاصی ندارید.

کاهش وزن بدون دلیل

اگرچه ممکن است از کاهش وزن بدون تلاش خوشحال باشید، اما باید توجه داشته باشید که این می تواند نشانه سرطان روده بزرگ باشد. بدن شما برای مبارزه با سرطان، از جمله سرطان روده بزرگ، انرژی زیادی مصرف می کند. برخی از سرطان ها نحوه مصرف غذا را در بدن تغییر می دهند و سرطان روده به طور خاص می تواند عادات روده شما را تغییر دهد و بر اشتهای شما تأثیر بگذارد.

ضعف و خستگی

همانطور که قبلا ذکر شد، مبارزه با سرطان به انرژی زیادی نیاز دارد. علاوه بر این، سرطان روده بزرگ می تواند باعث کم خونی و خونریزی در سایر نقاط بدن شود. کم خونی ناشی از سرطان کولورکتال در واقع می تواند چندین ماه قبل از مشاهده خون در مدفوع، خود را نشان دهد.

غربالگری های منظم کلیدی هستند

سخت ترین قسمت در مورد سرطان روده بزرگ این است که اغلب تا زمانی که رشد نکرده یا گسترش نیافته علائمی از خود نشان نمی دهد. غربالگری های منظم، به خصوص اگر سابقه خانوادگی یا سایر عوامل خطر دارید، کلید تشخیص زودهنگام آن است. هرچه سرطان زودتر تشخیص داده شود، وضعیت بهتری خواهید داشت. و جراحی سرطان روده بزرگ با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود

عوامل خطر برای سرطان روده بزرگ

علاوه بر سابقه خانوادگی، انواع دیگری از عوامل خطر مرتبط با سرطان روده بزرگ وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • اضافه وزن یا چاق بودن
 • سبک زندگی کم تحرک (عدم فعالیت بدنی کافی)
 • رژیم های غذایی سرشار از گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده
 • سطوح پایین ویتامین D خون
 • سیگار کشیدن
 • مصرف متوسط ​​تا سنگین الکل
 • سن بالا
 • بیماری التهابی روده
 • پیشینه نژادی و قومی: آمریکایی های آفریقایی تبار و یهودیان اشکنازی
 • دیابت نوع 2

هیچ یک از اینها تضمین کننده ابتلا به سرطان نیست، با این حال، اگر هر یک از این موارد را دارید، آگاهی از علائم سرطان روده بزرگ مهم تر است.

عوارض درمان سرطان روده

تشخیص و درمان

آزمایش‌های غربالگری مختلفی وجود دارد که جراح روده شما برای تشخیص اینکه آیا سرطان روده بزرگ دارید یا خیر، استفاده می‌کند. این موارد عبارتند از:

 • یک کولونوسکوپی
 • بیوپسی
 • سی تی اسکن یا سی تی اسکن
 • سونوگرافی
 • آزمایشات ژن و پروتئین

درمان به مرحله سرطان، بزرگی تومور یا تومورها و اینکه آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است یا نه، بستگی دارد. جراحی روده بزرگ ، شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند یا ایمونوتراپی همگی گزینه های رایج درمان هستند.

کلام آخر

همواره توجه داشته باشید که که نباید از علائم خاموش سرطان روده غافل شوید. اما در نهایت، به یاد داشته باشید که اگر علائمی دارید، وحشت نکنید. استرس برای بدن خوب نیست، با این حال، با پزشک خود صحبت کنید. حتی اگر سرطان نداشته باشید، ممکن است اتفاق دیگری در بدن شما بیفتد که در این صورت بررسی و معاینه عنصری کلیدی در جلوگیری از فاجعه ها و تشخیص سرطان روده است.

ارسال دیدگاه

تماس سریع