علت وجود خون در مدفوع چیست؟ چه مقدار خون در مدفوع خطرناک است؟ آیا خون در مدفوع نشانه سرطان است؟ وجود خون در مدفوع که بدون درد باشد، نشانه چه چیزی است؟ خون در مدفوع همراه با درد شکم، چه دلایلی ممکن است داشته باشد؟

وجود خون در مدفوع که به عنوان مدفوع خونی شناخته شده است، می‌تواند علامت مهمی بوده و سبب نگرانی فرد شود، البته در مواردی نیز موضوع نگران‌کننده‌ای نبوده و علت چندان جدی و خطرناکی ندارد. اما به هر حال باید برای تشخیص دقیق علت وجود خون در مدفوع، به پزشک مراجعه کرده و علائم خود را با او در میان بگذارید.

مدفوع خونی به معنای وجود خون در مدفوع بوده و به شرایطی اشاره دارد که مدفوع فرد، حاوی مقادیری خون باشد. خون موجود در مدفوع بسته به علت بروز آن، ممکن است با چشم غیر مسلح مشاهده شده و یا قابل رویت نباشد. مدفوع خونی همچنین ممکن است خونی به رنگ قرمز روشن، خون سیاه و … داشته و یا حالت قیری و چسبناک داشته باشد. میزان خون در مدفوع نیز متفاوت بوده و ممکن است در مواردی مقدار آن کم و یا زیاد باشد.

علت مدفوع خونی

علت بروز مدفوع خونی

وجود خون در مدفوع یک نشانه و هشدار مهم بوده که باید آن را جدی گرفت. البته گاهی نیز ممکن است خوراکی‌هایی با رنگ قرمز مانند لبو و یا مصرف مکمل‌هایی مانند قرص آهن، سبب تیره و یا قرمز رنگ شدن مدفوع شده باشد که باید این موارد را نیز در نظر داشته باشید.

از جمله علت‌ها و دلایل شایعی که سبب وجود خون در مدفوع می‌شوند، عبارتند از:

 • بیماری هموروئید: این بیماری، رگ‌های متورم و بزرگ شده در راست روده و مقعد هستند که خون قرمز روشنی در مدفوع ایجاد می‌کند.
 • شقاق مقعد: بیماری شقاق مقعدی شامل پارگی‌های کوچکی در پوست مقعد است که می‌تواند موجب درد و خونریزی در ناحیه مقعد شده و افزون بر این، خون قرمز روشنی نیز در مدفوع فرد به وجود آورد.
 • بیماری التهابی روده : IBD این بیماری نیز باعث التهاب در دستگاه گوارش و اختلالات مربوط به التهاب مزمن قسمت‌های مختلف دستگاه گوارش مانند دهان، مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و … می‌شود.
 • عفونت‌ها: برخی از عفونت‌ها، مانند عفونت باکتری یا انگلی، می‌توانند باعث مدفوع خونی شوند.
 • زخم‌ها: زخم‌هایی که در ناحیه پوشش معده و یا روده‌ها هستند، می‌توانند باعث ایجاد خون سیاه رنگ در مدفوع شده و یا حالت قیری شکلی در آن ایجاد کنند.
 • سرطان: برخی از سرطان‌ها نیز مانند سرطان کولورکتال، ممکن است سبب ایجاد خون در مدفوع شده و لازم است برای تشخیص دقیق آن، آزمایش‌ها و تست‌های تجویز شده از سوی پزشک را انجام داد.

علت خونریزی پنهان در مدفوع

وجود خون در مدفوع ممکن است به گونه‌ای باشد که با چشم غیر مسلح دیده نشده و فرد نتواند وجون خون در مدفوع خود را مشاهده کند. به این حالت از مدفوع خونی، خونریزی پنهان در مدفوع گفته می‌شود که می‌تواند نشانه‌ای از خونریزی گوارشی و یا یک مشکل جدی‌تر مانند بیماری التهابی در روده، سرطان و … باشد. خونریزی پنهان در مدفوع، تنها از طریق آزمایش‌های مختلف تجویز شده از سوی پزشک قابل تشخیص بوده و به همین دلیل، مراجعه به بهترین جراح روده در تهران در دوره‌های زمانی منظم، اهمیت بالایی دارد.

در صورت وجود خون مخفی در مدفوع ممکن است به دلیل تحریک خون در دیواره داخل معده و یا دیگر نقاط دستگاه گوارش، گرفتگی‌ها و ناراحتی‌هایی در ناحیه شکم خود داشته باشید. در این گونه موارد با توجه به دیگر علائمی که در شرح حال خود به پزشک متخصص منتقل می‌کنید، آزمایش‌های مربوط به تشخیص خون مخفی در مدفوع و یا سرطان کولورکتال احتمالی را برای شما تجویز خواهد شد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

مشاهده خون در مدفوع برای بیشتر افراد نگران‌کننده بوده و لازم است برای تشخیص دقیق علت بروز آن، در اولین فرصت باید به پزشک مراجعه کرد. البته بهتر است مدفوع خود را در دو تا سه مرتبه اجابت مزاج بررسی کرده و در صورت ادامه‌دار بودن این مشکل، نسبت به تشخیص دقیق و درمان آن اقدام کنید. همچنین نباید نسبت به مدفوع خود بی توجه بوده و از این طریق، از پیشرفت بیماری و حاد شدن مشکلات گوارشی جلوگیری کرد. آزمایش‌ها و بررسی‌هایی که در این مورد انجام می‌شود، شامل آزمایش‌هی زیر است:

 • آنژیوگرافی
 • لاپاراتومی
 • آندوسکوپی
 • انتروسکوپی
 • کولونوسکوپی
 • آزمایش مدفوع
 • تنقیه با محلول سولفات باریم
 • تصویربرداری رادیونوکلئید

ارسال دیدگاه

تماس سریع