امروزه بیماری های کولون و رکتوم بسیار شایع می باشند و منجر به افت کیفیت زندگی و حتی مرگ و میر می گردد. خوشبخانه دکتر سامان ستوده نیا یکی از متخصصین جراحی کولون و رکتوم هستند که بیماران زیادی را در مدت زمان کوتاهی با حداقل تهاجم درمان می کنند، در صورتی که جراحی برای بیماران توصیه شود، انجام اقدامات پس از جراحی کولون و رکتوم منجر به کوتاه شدن دوران نقاهت و طولانی شدن عمر بیمار می گردد. بنابران اطلاع دقیق از اقدامات پس از جراحی کولون و رکتوم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد اقدامات پس از جراحی کولون و رکتوم بدانید.

اقدامات پس از جراحی کولون و رکتوم

پس از انجام جراحی کولون و رکتوم و پس از طی دوران ریکاوری، معمولا پیش از اینکه بیمار ترخیص شود، برگه ایی که حاوی اطلاعات مورد نیاز بیمار، حاوی رژیم غذایی، ورزش و سایر فعالیت های روزانه به بیمار داده می شود. شایان ذکر است که نسخه ایی که شامل داروهای بیمار است به همراه بیمار و بیمار تحویل داده شده و توضیح داده می شود. رعایت تمام موارد گفته شده پس از جراحی کولون و رکتوم از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد و به بیمار کمک می کند که در زمان کوتاهی به زندگی عادی خود باز گردد. در ادامه مراقبت های پس از جراحی کولون و رکتوم به صورت جز به جز توضیح داده شده است. درمورد بیماری التهاب روده بیشتر بدانید.

بهترین جراح کولون و روده

مسکن درد

استفاده از مسکن های درد در صورت زیر بلا مانع است:

 • داروی ضد درد را هر سه تا چهار ساعت در صورت نیاز برای تسکین درد مصرف کنید.
 • پماد های تجویزی را در صورت نیاز هر دو تا چهار ساعت به مقعد (داخل و بیرون) بمالید
 • پس از صلاحدید پزشک می توانید دوش آب گرم بگیرید.
 • انتظار داشته باشید که درد در حدود 7 تا 14 روز پس از جراحی بهبود یابد.

مراقبت از محل جراحی

 • صبح بعد از جراحی پانسمان را بردارید و سپس در صورت صلاحدید پزشک و در زمانی که پزشک اجازه می دهند می توانید دوش بگیرید.
 • کرم و پادهای تجویزی  را بعد از هر حمام آب گرم در هفت تا 10 روز اول روی مقعد بمالید.
 • بودن در محیط گرم یا استفاده از لگن آب گرم برای تسکین درد بیماران مفید می باشد.
 • پس از هر بار اجابت مزاج، ناحیه مورد نظر را به آرامی با آب تمیز کنید سعی کنید زود به زود دوش بگیرید تا آن ناحیه تمیز بماند.
 • اگر به شما گفته شده است که یک گاز مرطوب را روی زخم قرار دهید، این کار را چند بار در روز انجام دهید. گاز را طوری روی زخم بچسبانید که تمام سطوح را بپوشاند. در مورد بیماری کرون بیشتر بدانید.

اجابت مزاج

 •     داروی ضد درد می تواند باعث یبوست شود و دفع مدفوع سفت فقط به درد می افزاید. تا زمانی که داروی ضد درد مصرف می کنید، نرم کننده و ملین مدفوع مصرف کنید. استفاده از داروهای ملین دو بار در روز توصیه شده است.
 • از غذاهای حاوی فیبر استفاده شود تا اجابت مزاج خمیر مانند داشته باشید.
 •     اگر دو روز بدون اجابت مزاج گذشت، از ملین ها استفاده شود و اگر اجابت مزاج نداشته اید با جراح خود تماس بگیرید.

خون ریزی

   پس از بیماری کولورکتال با هر بار اجابت مزاج مقداری خونریزی انتظار می رود. اگر خونریزی ظرف یک ساعت پس از اجابت مزاج متوقف نشد، اگر میزان خونریزی با گذشت زمان بدتر شد یا اگر لخته‌های خونی از بدن شما خارج می‌شود، با جراح خود تماس بگیرید.

ادرار کردن

    ممکن است بعد از جراحی ادرار کردن مشکل باشد. ممکن است برای ادرار کردن فشار بیاورید – این به ناحیه ای که عمل شده آسیبی نمی رساند. اگر قادر به ادرار کردن نیستید، سعی کنید بنشینید (مردان). اگر 12 ساعت پس از جراحی همچنان قادر به ادرار کردن نیستید، به بخش اورژانس مراجعه کنید. آنها ممکن است نیاز به قرار دادن یک کاتتر در مثانه شما برای تخلیه آن داشته باشند. بیش از 12 تا 18 ساعت صبر نکنید.

هزینه جراحی کولون و رکتوم

فعالیت

 • شما ممکن است کاری را انجام دهید که بعد از جراحی راحت است. هر بار بیشتر از 10 تا 15 دقیقه ننشینید. ممکن است روی یک بالش فوم بنشینید اما از حلقه های لاستیکی یا گرد اجتناب کنید.
 • هنگام مصرف داروهای مسکن از رانندگی با خودرو خودداری کنید.
 • ممکن است زمانی که احساس آمادگی کردید به سر کار خود بازگردید. بسته به روش جراحی بازگشت به کار ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد. از پزشک خود در مورد محدودیت های پس از جراحی کمک بخواهید.

کلام آخر

جراحی کولون و رکتوم از جمله جراحی های سخت است که نیاز به مراقبت دقیق پس از جراحی دارد، لازم است پس از جراحی، اقدامات پس از جراحی کولون و رکتوم به درستی و مطابق با دستور پزشک انجام شود تا بیمار هر جه سریعتر بتواند به زندگی عادی خود باز گردد. شایان ذکر است که  به مدت یک ماه پس از جراحی با جراح کولورکتال خود قرار ملاقات بگذارید و در صورت نیاز برنامه مراقبتی جدید دریافت نمایید.

ارسال دیدگاه

Call Now Button