پولیپ ها زائده های کوچکی هستند که درون روده بزرگ رشد می کنند این زائده های کوچک معمولاً علامتی را ایجاد نمی کند اما می توانند باعث خونریزی ، درد و یا انسداد و گیر کردن مدفوع در روده بزرگ می شوند .اهمیت پولیپ ها در این است که این پولیپ ها امکان این رو دارند که تبدیل به سرطان بشود در واقع اکثریت موارد سرطان روده بزرگ از همین پولیپ های کوچک منشا می گیرد و چنان چه این پولیپ ها را بتوان در مراحل اولیه تشخیص و درمان کرد نقش بسیار موثری در پیشگیری از سرطان دارد بهترین روش تشخیص پولیپ توسط دستگاه کولونوسکوپی است که پزشک  پس از شست و شوی روده بزرگ روده باریکی را از طریق مقعد وارد روده بزرگ می کند و با اون تمام قسمت های روده بزرگ رو بازبینی می کند و چنانچه با پولیپی مواجه شود آن پولیپ حتماً باید برداشته شود تا مانع از ایجاد سرطان در طی سال های آینده شود.

علائم پولیپ روده چیست؟

پولیپ روده در اکثر موارد، علائم خاصی ندارد؛ اما یک سری از علائم شایع وجود دارد که در افراد مبتلا به پولیپ روده مشاهده می‌شوند. در زیر به این علائم اشاره می‌شود:

 • وجود خون در مدفوع: اصلی‌ترین نشانه برای وجود پولیپ روده، خون‌ریزی از مقعد و دفع همراه با خون‌ریزی است.
 • سیاه شدن مدفوع: یکی از علائم وجود پولیپ در روده، سیاه شدن رنگ مدفوع است.
 • دردهای شکمی: پولیپ روده ممکن است باعث انسداد روده و ایجاد دردهای شکمی مزمن و شدید گردد.
 • کم خونی: وجود پولیپ در روده ممکن است منجر به کم خونی ناشی از فقر آهن شود.
 • تغییرات مداوم در فعالیت روده: اسهال یا یبوستی که طولانی‌تر از یک هفته ادامه دارد، می‌تواند نشانه پولیپ روده باشد.

در واقع، پولیپ ها در بیشتر مواقع علائمی از خود ندارند اما در صورت هر گونه تصویر برداری یا آندوسکوپی به خوبی می توان کوچک ترین پولیپ را شناسایی کرد البته برخی از پولیپ ها هستند که باعث خونریزی و ترشحات مخاطی و تغییر در کارکرد روده می شوند.

دلایل ایجاد پولیپ روده

دلایل ایجاد زائده های گوشتی یا همان پولیپ روده به طور قطعی مشخص نیست اما عواملی که باعث شیوع این بیماری می شوند شامل

 • مصرف کم فیبرهای غذایی مانند میوه و سبزی
 • مصرف زیاد مواد چربی
 • مصرف زیاد گوشت قرمز
 • چاقی

اهمیت پولیپ ها این است که با افزایش سن بیشتر می شوند در واقع بیش از نیمی از افراد مسن دارای پولیپ روده هستند و این پولیپ های روده منشا اصلی سرطان روده بزرگ هستند بنابراین تشخیص به موقع و درمان آن ها نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارد.

پولیپ روده بزرگ

بنابراین به طور کلی پولیپ روده به هر گونه توده که داخل مجاری روده رشد کند گفته می شود بعضی از انواع پولیپ احتمال دارد که سرطانی شوند در حالی که سایر پولیپ امکان اینکه سرطانی نشود وجود دارد پولیپ ها خیلی شایع هستند در 30 تا 50 درصد از بزرگسالان به پولیپ مبتلا می شوند و بهتر است بدانید سال ها طول می کشد که پولیپ ها سرطانی شوند.

بهترین واکنش به هنگام یافتن پولیپ به تعداد ، نوع ، اندازه و محل پولیپ بستگی دارد افرادی که پولیپ آن ها برداشته شده است به آزمایش و پیگیری های بعد از درمان وجود دارد زیرا پولیپ های جدید ممکن است در طول زمان به وجود بیایند و باید برداشته شوند.

بیشتر بخوانید:  راه های پیشگیری از سرطان روده

آیا بعد از درمان پولیپ امکان برگشت وجود دارد؟

بعد از تشخیص پولیپ هنگامی که توسط پزشک به طور کامل برداشته و درمان شد احتمال اینکه پولیپ برگشت پذیر باشد وجود ندارد اما به دلیل وجود برخی علائمی که امکان دارد دوباره باعث ایجاد پولیپ شود بهتر است بعد از درمان مراقبت های خود را ادامه دهید و هر چند وقت یک بار آزمایش های لازم را انجام دهید تا نگرانی بابت مبتلا به این بیماری را نداشته باشید برای تشخیص و درمان می توانید به بهترین جراح روده در تهران مراجعه کنید.

چگونه می توانیم از ابتلا به پولیپ روده پیشگیری کنیم ؟

به طور قطع روشی وجود ندارد که بتوانیم از ابتلا به پولیپ پیشگیری کنیم ولی می توانیم با رعایت کردن برخی مواد غذایی ابتلا به این بیماری را کاهش دهیم .به عنوان مثال

 • از میوه و سبزیجات استفاده کنید.
 • استفاده از هر نوع مواد غذایی چرب را کاهش دهید
 • عدم مصرف دخانیات
 • عدم مصرف الکل
 • ورزش کردن را فراموش نکنید
 • مصرف کلسیم و فولات

به طور کلی رژیم غذایی درست و ورزش می تواند در جلوگیری از ابتلا به پولیپ روده بسیار موثر باشد.

بیشتر بخوانید: عفونت روده

سوالات متداول پولیپ روده بزرگ

چه عوارضی می‌تواند ایجاد شود اگر پولیپ روده درمان نشود؟

اگر پولیپ‌های روده به موقع درمان نشوند و به مدت طولانی در روده باقی بمانند، ممکن است به شکل توده‌های سرطانی تبدیل شوند.

بعد از انجام عمل برداشتن پولیپ روده، چه نوع غذاهایی مناسب است؟

در 24 ساعت اول پس از برداشتن پولیپ روده، بهتر است از غذاهای نرم مانند سوپ، ماست، و میوه‌هایی همچون موز استفاده کنید.

آیا حضور خون در مدفوع کودکان نشانه پولیپ روده است؟

گاهی اوقات، وجود خون در مدفوع کودکان ممکن است نشانگر بیماری‌های دیگر هم باشد. بنابراین، اگر خون در مدفوع کودک‌تان مشاهده کردید، بهترین اقدام این است که به سرعت این موضوع را به پزشک متخصص اطفال اطلاع دهید.

آیا پولیپ روده خطرناک است؟

اکثراً سلول‌های روده بی‌خطر و غیرسرطانی هستند، اما ممکن است با گذر زمان به سلولهای سرطانی تبدیل شوند. در صورتی که تشخیص داده شود که شما دارای پولیپ روده از نوع خوش‌خیم هستید، با اجرای آزمایش‌های مختلف و انجام روش‌های مختلف درمان، می‌توانید از تبدیل پولیپ به سلولهای سرطانی جلوگیری نمایید.

ارسال دیدگاه

تماس سریع