سرطان روده یکی از علت های شایع مرگ و میر میان افراد می باشد. این بیماری معمولا در اثرعدم درمان به موقع پولیپ روده ایجاد می گردد. بنابراین چک های دوره ایی و تشخیص زود هنگام پولیپ روده از مواردی است که باید جدی گرفته شود. در ادامه به روش های پیشگیری از ابتلا به سرطان روده و مزایای آن پرداخته شده است. قبل از مطالعه مقاله شما رو به شنیدن صحبت های دکتر ستوده نیا در مورد سرطان روده دعوت می کنیم.

راه های پیشگیری از سرطان روده

یکی از انواع سرطان هایی که این روزها بسیاری از افراد بدان مبتلا هستند سرطان روده است. متاسفانه در طول سال های اخیر شاهد بروز این بیماری در طیف گسترده ای از افراد هستیم. در بسیاری از موارد با بکار گیری روش ها و نیز اصلاح سبک زندگی می توان از بروز بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان روده جلوگیری کرد.در این نوشتار نیز در بخش های مخلتف اطلاعاتی را در زمینه سرطان روده و نیز راه های پیشگیری از  سرطان روده  را مطرح خواهیم کرد.

پیشگیری-از-سرطان-روده

سرطان روده

سرطان به طور کلی به افزایش میزان رشد سلول های بدنی گفته می شود. در واقع زمانی که سلول های بدن از میزان طبیعی خود فراتر برود و تکثیر شود موجب می شود که توده های سرطانی برای افراد ایجاد شود. زمانی که در ناحیه روده با ازدیاد سلول ها مواجه می شویم در نهایت این سلول ها به توده های سرطانی تبدیل می شود. در مواردی نیز در صورتی که پولیپ های روده درمان نشوند می توانند به سرطان بینجامند. از این رو مهم ترین توصیه ای که می توان به افراد داشت این است که برای درمان پولیپ های روده اقدام کنید تا روند بهبود زودتر رخ دهد و مشکل حاد تر نشود.

در مورد کولونوسکوپی بیشتر بدانید.

علت سرطان روده

یکی از مهم ترین و پرتکرار ترین سوالاتی که از سوی بسیاری از افراد پرسیده می شود این است که دلیل بروز سرطان روده چیست؟

واقعیتی که وجود دارد این است که این بیماری ناشی از علل مختلفی است که باید بعد از بررسی های لازم در افراد علت اصلی را تشخیص داد.برای مثال از جمله مهم ترین دلایلی که موجب بروز سرطان روده می شود از این قرار است:

 • ژنتیک و وراثت؛ برای مثال دیده شده است که این بیماری در یک خانواده یا یک فامیل شیوع بیشتری داشته است.
 • بیماری های خاص؛ در برخی از موارد برخی از بیماری ها نیز می تواند عاملی برای بروز سرطان در ناحیه ای از بدن از جمله روده باشد. برای مثال زمانی که در بخشی از بدن اختلالاتی ایجاد می شود درنهایت بخش های دیگر بدن درگیر خواهند بود. همین مساله عاملی است برای اینکه افرد با سرطان روبرو شوند.
 • آلودگی های محیطی نیز از جمله مهم ترین دلایل بروز سرطان روده است.

پولیپ روده چیست؟

پولیپ های روده توده های خوش خیم و غالبا غیر سرطانی هستند که ممکن است در پوشش داخلی روده رشد کنند. این توده ها معمولا روی یک ساقه رشد می کند و شبیه قارچ یا مسطح هستند. بنابراین پولیپ روده توده های سلولی هستند که به صورت غیر عادی در نقاط مختلف بدن رشد می کنند.

هزینه-درمان-سرطان-روده
پولیپ روده

علائم وجود پلیپ روده

پولیپ های روده در اکثر مواقع فاقد هر گونه علائمی می باشند. به همین دلیل در اکثر مواقع ممکن است بیمار تا زمان حاد شدن مشکل و تبدیل به سرطان از آن بی اطلاع باشند. لذا تصویر برداری و چک آپ های دوره ایی از موارد بسیار مهم جلوگیری از ابتلا به سرطان روده می باشد. با این حال در برخی موارد ممکن است علائمی نظیر موارد زیر نشانه هایی از وجود پلیپ روده باشند.

 • خونریزی از مقعد
 • تغییر رنگ مدفوع
 • درد، تهوع یا استفراغ
 • کم خونی ناشی از فقر آهن

فواید پیشگیری از سرطان روده

همان طور که می دانید، پیشگیری از ابتلا به سرطان از درمان آن، آسان تر و منطقی تر می باشد. پیشگیری از سرطان خطر مرگ و میر را کاهش داده و منجر به صرفه جویی در وقت و هزینه می گردد.

مزایای-پیشگیری-از-سرطان-روده

علائم سرطان روده

سرطان روده از سرطان هایی است که به راحتی در ابتدای بیماری، قابل تشخیص می باشد. این بیماری دارای علائمی نظیر خونریزی از راست روده، وجود خون در مدفوع، تغییر مداوم در عادات روده، مدفوع شل تر، یبوست، مدفوع باریک تر از حد معمول، درد شکم، گرفتگی یا نفخ شکم، کاهش وزن بدون دلیل و خستگی بی دلیل می باشد.

 برای پیشگیری از سرطان روده کولونوسکوپی یا کولوگارد انجام دهید

یکی از بهترین راه های پیشگیری و تشخیص سرطان روده (سرطان کولورکتال)، اسکرین شدن است، چنان چه با کولونوسکوپی موافق نیستید، تست جدیدتری که غیرتهاجمی است و میتواند سرطان کولورکتال را با استفاده از نشانگرهای ژنتیکی تشخیص دهد. پس اولین قدم شما برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ و جراحی روده بزرگ اسکرین شدن است، زیرا در این روش پولیپ هایی که امکان سرطانی شدن آنها بالاست تشخیص داده شده و قبل از تکثیر و رشد آنها (قبل از سرطانی شدن آنها) برداشته می شود.

انتخاب رژیم غذایی مناسب

یکی از مهم ترین روشی هایی که می تواند به نوعی از سرطان روده پیشگیری کند مراقبت های غذایی و رژیم غذایی مناسب است. از این رو پزشکان همواره توصیه می کنند که انواع مواد غذایی مغذی را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا احتمال بروز سرطان روده کاهش یابد.

مواد غذایی که حتما باید در برنامه غذایی روزانه تان جای دهید شامل:

 • سبزیجات
 • میوه های تازه
 • گوشت های تازه اعم از سفید و قرمز
 • حبوبات
 • شیر و لبنیات
 • دانه های مقوی
 • از دیگر روش های پیشگیری عدم استفاده از انواع دخانیات بالاخص سیگار است.
 • به تعادل رساندن وزن و ورزش نیز می تواند به سلامت بدنی کمک کند.
 • پرهیز از مصرف الکل نیز می تواند تا حد زیادی سلامت بدنی را تامین کند.

هزینه پیشگیری از ابتلا به سرطان روده

هماه طور که گفته شد، هزینه پیشگیری از سرطان بسیار کمتر از جراحی سرطان روده بزرگ می باشد. بنابراین با استفاده از تصویر برداری و چک آپ های دوره ایی و همچنین داشتن تغذیه مناسب، سرطان روده به راحتی و با هزینه اندکی قابل پیشگیری می باشد.

کلام اخر

در پایان مهم ترین نکته ای که باید یادآور شویم این است که در صورتی که با علائم خاصی در ناحیه روده مواجه هستید حتما باید به مراکز درمانی مراجعه کنید و روند تشخیص و درمان را سپری کنید. در واقع زمانی که در مراحل اولیه مشکلات و بیماری ها هستید اگر اقدامات درمانی را انجام دهید احتمال اینکه درمان با موفقیت انجام شود بسیار زیاد است. از سوی دیگر به میزانی که روند درمان به تعویق بیفتد به همان میزان روند درمان پیچیده تر خواهد شد.

سوال متداول

 

ارسال دیدگاه

تماس سریع