ولولوس روده کوچک یا پیچ خوردن روده یک بیماری خوش خیم گوارشی است که در آن پیچ خوردگی تمام یا قسمتی از روده کوچک که در محور مزانتریک آن قرار دارد را تحت تاثیر قرار می دهد. ولولوس زمانی است که بخشی از دستگاه گوارش به اطراف حلقه می زند و روی خود تا می شود. ولولوس می تواند بسیار خطرناک باشد زیرا پیچ خوردگی روده ممکن است جریان خون را قطع کند و باعث درد شدید، ناراحتی، مدفوع خونی، گرفتگی عضلات، نفخ و انسداد روده شود که اجابت مزاج را دشوار می کند یا نکروز روده بسیار خطرناک و غیر قابل برگشت است. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در این مورد بدانید.

پیچ خوردن روده  یا ولولوس روده

پیچ خوردن روده در واقع چرخش لوپی از روده حول محور مزانتر خود که باعث انسداد روده و ایسکمی بالقوه عضو می شود. محلی که بیشتر دربزرگسالان درگیر می شود کولون سیگموئید (65 درصد) و سکوم (30 درصد) است.

علت پیچ خوردن روده

علت پیچ خودن روده

عوامل آناتومیک مانند دراز بودن مزانتر کولون سیگموئید ، متحرک بودن سکوم ، ناتوانی و یبوست مزمن، سن، رژیم غذایی نامناسب، تومور، چسبندگی، بیماری شاگاس کولون از دیگر علت های پیچ خوردن روده می باشد. یبوست مزمن بیماران می تواند منجر به مگاکولون افزایش سایز روده بزرگ مزمن شده و زمینه ساز ولولوس گردد. در برخی نژادها مثل ایرانی ها و اعراب ، روده بزرگ بیماران بلندتر از نژادهای دیگر است. این بلند بودن روده ها نیز سبب ولولوس یا پیچ خوردگی روده بزرگ به دور مزانتر خودش می شود. نکته کلیدی در برخورد با این بیماران تفسیر گرافی شکم و دیدن نماهای اختصاصی ولولوس است. در صورت شک بالای تشخیصی و گرافی شکمی مشکوک، در قدم بعدی می توان « انمای حاجب مثل گاستروگرافین» انجام داد و نمای علت این بیماری را ملاحظه کرد. درد شکم در این بیماران مشاهده می گردد و از علائم بیماری می باشد. در شرح حال این بیماران عدم دفع گاز و مدفوع و سابقه يبوست مزمن قابل توجه است.

علائم پیچ خودرن روده

درد و تورم شکم ، یبوست مطلق و در مراحل بعدی استفراغ ، ممکن است سابقه ای از ابتلا به این عارضه با بهبود خود به خود وجود داشته باشد.

معاینه پیچ خودن روده

نشانه های انسداد روده همراه با اتساع و حساسیت شکم ، فقدان صداهای روده یا صداهای بلند. توجه داشته باشید چرخش قطعه ای از روده باعث انسداد لوپ بسته کامل یا نسبی می شود با چرخش 360 درجه، وردید های روده تحت فشار قرار گرفته، بسته می شود که اگر برطرف نشود باعث اختلال در گردش خون، گانگرن و سوراخ شدن روده می شود. در مورد چراحی شقاق بیشتر بدانید.

عوارض پیچ خوردن روده

تشخیص پیچ خوردن روده

  • رادیوگرافی ساده شکم: عکس ساده شکم از روش های تشخیصی است .
  • انما با ماده حاجب محلول در آب: محل انسداد را نشان می دهد .درپیچ خوردگی سیگموئید تغییر شکل شبیه یه منقار پرنده یا آس پیک همراه با باریک شدن مارپیچی بخش دیستال روده درمحل ناهنجاری دیده می شود.
  • سی تی اسکن: می تواند چرخش مزانتر و روده را به اضافه علائم مطرح کننده ایسکمی روده مشخص کند.

در ادامه بیشتر به توضیح تشخیص پیچ خوردن روده می پردازیم:

معاینه بدنی

اگر معاینه فیزیکی که توسط پزشک انجام می‌شود، نشان‌دهنده ولولوس باشد، تشخیص آن معمولاً از طریق تصویربرداری انجام می‌شود و اهمیت زیادی برای رد سایر علل این یافته‌ها دارد. به منظور رد سایر علل درد، ممکن است یک معاینه کامل، از جمله معاینه لگنی احتمالی برای زنان، ضروری باشد.

آزمایش های آزمایشگاهی

آزمایش‌های آزمایشگاهی معمولاً برای بررسی الکترولیت‌ها، نشانگرهای دیگر برای عفونت و نکروز و آزمایش ادرار برای رد پاتولوژی ادرار انجام می‌شود. زنان در سنین باروری نیز باید آزمایش بارداری انجام دهند. برای آزمایش دقیق تر لازم است که  بررسی نشانه مشکل در کبد، عملکرد پانکراس و سایر موارد انجام شود.

سی تی اسکن

 برای بزرگسالان، توموگرافی کامپیوتری شکم، که بیشتر به عنوان سی تی اسکن شناخته می شود، انجام می شود.

تصویر برداری

یکی از یافته های تصویربرداری که به حمایت از تشخیص کمک می کند، عدم وجود گاز رکتوم است. اگر بیماری به سمت نکروز روده پیش رفته باشد، ممکن است حباب هایی در دیواره روده مشاهده شود که به پنوماتوز روده ای یا گاز ورید باب معروف است. رادیوگرافی ها اشعه ایکس شکم می تواند به تشخیص ولولوس سیگموئید کمک کند، اما معمولاً باید با سایر اشکال تصویربرداری همراه باشد. برای کودکان می توان ابتدا سونوگرافی انجام داد تا از قرار گرفتن در معرض اشعه جلوگیری شود.

رادیوگرافی ها

اشعه ایکس شکم می تواند به تشخیص ولولوس سیگموئید کمک کند، اما معمولاً باید با سایر اشکال تصویربرداری همراه باشد. برای کودکان می توان ابتدا سونوگرافی انجام داد تا از قرار گرفتن در معرض اشعه جلوگیری شود. در مورد فیستول مقعدی بیشتر بدانید.

درمان پیچ خوردن روده

  • احیاء: قطع مصرف مواد خوراکی، تجویز مایعات وریدی
  • آندوسکوپیک: ولولوس سیگموئید را می توان به کمک سیگموئیدوسکوپی و قرار دادن لوله رکتال یا رفع فشار با سیگموئیدوسکوپ انعطاف پذیردرمان کرد. در بیمارانی که برای جراحی مناسب نیستند و دچار ولولوس سیگموئیدوسکوپی از راه پوست، به روش آندوسکوپیک می توان استفاده کرد.
  • جراحی: پس از تشخیص ولولوس، هدف از درمان رفع پیچ خوردگی روده و جلوگیری از دوره های بعدی پیچ خوردگی است. فرآیند باز کردن روده را “کاهش” ولولوس می نامند. به منظور انجام این کار، ابتدا یک سیگموئیدوسکوپی انعطاف پذیر انجام می شود. سیگموئیدوسکوپی می تواند ولولوس سیگموئید را هنگامی که از طریق بخش پیچ خورده روده بزرگ پیش می رود، کاهش دهد. با انجام این کار خون رسانی مجدد به بافت ها انجام می شود. جراحی ولولوس سیگموئید شامل برداشتن بخشی از روده با اتصال مجدد روده یا تشکیل کولوستومی است. این بستگی به میزان آسیب روده دارد تا به تعیین رویکرد مناسب‌تر کمک کند. معمولاً، اگر نکروز بافت گسترده نباشد، در همان روش بدون نیاز به کولوستومی، موفقیت زیادی در اتصال مجدد روده حاصل شده است.
جراحی پیچ خوردن روده

هزینه درمان پیچ خوردن روده

هزینه درمان پیچ خوردن روده بسته به حاد بودن مشکل، درمان پیشنهادی و تخصص جراح روده متفاوت می باشد، برای اطلاع دقیق از هزینه های درمان باید مورد معاینه قرار بگیرید.

کلام آخر

جراحی ولولوس شامل برداشتن بخشی از روده با اتصال مجدد روده یا تشکیل کولوستومی است. این بستگی به میزان آسیب روده دارد تا به تعیین رویکرد مناسب‌تر کمک کند. معمولاً، اگر نکروز بافت گسترده نباشد، در همان روش بدون نیاز به کولوستومی، موفقیت زیادی در اتصال مجدد روده حاصل شده است.

 

ارسال دیدگاه

تماس سریع