داروهای ملین چگونه به درمان یبوست کمک می‌کنند؟ چه زمانی لازم است تا از داروهای یبوست در درمان یبوست استفاده کرد؟ ملین های قوی برای یبوست های شدید چه نوع داروهایی هستند؟

در این مقاله با ما همراه باشید تا به ارتباط بین داروهای ملین و درمان یبوست، موارد مصرف داروهای ملین و این که چه کسانی بهتر است برای استفاده از این نوع داروها، حتما با پزشک متخصص مشورت کنند و برخی موضوعات و سوالات دیگر در این باره بپردازیم و آگاهی خود در مورد این داروها را افزایش دهیم.

یبوست و داروهای ملین

داروهای ملین یا مسهل چه نوع داروهایی هستند؟

داروهای ملین که در دسته داروهای گوارشی قرار دارند، حاوی مواد شیمیایی و ترکیباتی هستند که باعث افزایش تحرک روده و در نتیجه افزایش حجم و دفعات مدفوع شده و به این ترتیب، به خالی شدن و پاکسازی روده‌های فرد به خوبی کمک خواهند کرد.

مسهل نیز شامل مجموعه داروهایی هستند که گرچه مانند داروهای ملین عمل کرده اما بسیار قوی‌تر هستند و به همین دلیل در یبوست‌های شدید از آن‌ها استفاده خواهد شد. مسهل‌ها در واقع موجب پاکسازی کل روده شده و از طریق نرم کردن مدفوع، به دفع راحت‌تر و درمان یبوست به خوبی کمک می‌کند.

چه زمانی باید از داروهای ملین برای درمان یبوست استفاده کرد؟

مصرف داروهای ملین هنگامی توصیه می‌شود که قدم‌های اولیه و راهکارهای خانگی در درمان یبوست موثر واقع نشده باشند. این نوع روش‌های درمانی شامل تغییر در رژیم غذایی، نحوه و سبک زندگی روزانه، ورزش کردن و افزایش تحرک بدنی است که در آن به عنوان مثال باید از غذاهای سرشار از فیبر مانند سبوس گندم، میوه، سبزیجات تازه، غلات و … بیشتر استفاده کرده و از نوشیدن آب و مایعات کافی در طول روز اطمینان حاصل کنید. در واقع یبوست می‌تواند یک وضعیت آزاردهنده و ناخوشایند برای فرد ایجاد کند، چرا که معمولا یبوست با دفع نشدن مدفوع و یا سخت دفع شدن آن، بروز دل درد، نفخ شکم و … همراه است. اما برای شروع درمان دارویی و مصرف داروهای ملین باید به بهترین دکتر درمان یبوست مراجعه کرده و تحت نظر او، داروهای مناسب را مصرف کنید.

چه کسانی باید از داروهای ملین برای درمان یبوست استفاده کنند؟

داروهای ملین همان طور که می‌دانید، دفع مدفوع در بزرگسالان را درمان کرده و موجب آسان‌‎تر شدن فرآیند آن خواهند شد. مصرف داروهایی که در دسته داروهای ملین قرار می‌گیرند، برای مواردی مانند آن چه در ادامه گفته شده است، مناسب بوده و افرادی با ویژگی‌های زیر می‌توانند از این داروها استفاده کنند:

افرادی که به طور گاه به گاه، بیماری یبوست را تجربه کرده و با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی،  نتوانسته‌اند به بهبود آن کمک کنند.

دلیل بروز یبوست، وجود یک بیماری مزمن مانند بیماری کرون، کولیت اولسراتیو و … بوده که البته در این مورد فرد حتما باید به بهترین جراح روده در تهران مراجعه کند.

هنگامی که برای انجام اقدامات درمانی و یا تشخیصی، نیاز به پاکسازی روده بیمار بوده و مصرف داروهای ملین کمک می‌کند تا مدفوع به خوبی از روده بزرگ (کولون) خارج شود.

در آخر لازم است بدانید، مصرف داروهای ملین برای تمامی افراد بی خطر و بدون عوارض نبوده و به همین دلیل، نباید بدون مشورت با پزشک و به طور خودسرانه از داروهای ملین استفاده کنید.. خصوصا در صورت ابتلا به یبوست در دوران بارداری باید حتما تحت نظر پزشک متخصص قرار گرفته و درمان خود را ادامه دهید. همچنین هرگز بدون مشورت با پزشک اطفال و بدون تجویز او، از داروهای ملین برای کودکان خود استفاده نکنید. ضمن آن‌ که برخی از داروهای ملین می‌توانند تاثیر دیگر داروهای مصرفی را خنثی کرده و به همین دلیل، نباید در این مورد مشورت با پزشک را فراموش کرد. افزون بر این موارد، بیماران بستری که مشکلات هوشیاری دارند بهتر است از مصرف فیبر اجتناب کرده و برای درمان یبوست خود، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنند.

سوالات متداول یبوست و داروهای ملین

 

ارسال دیدگاه

تماس سریع