رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک (SIBO) بیشتر از آن چیزی است که کارشناسان قبلاً معتقد بودند. برخی تخمین می زنند که رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک می تواند تا 15٪ از افراد سالم را تحت تاثیر قرار دهد بدون اینکه آنها حتی از آن اطلاع داشته باشند. زندگی با SIBO کیفیت زندگی شما را کاهش می دهد. رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک ممکن است ناشی از سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، کم کاری تیروئید، یا مجموعه ای از شرایط پزشکی دیگر باشد. این عارضه همچنین می تواند یک بیماری زمینه ای باشد که باعث ایجاد بیماری های دیگر می شود. با ما تا انتهای مقاله همراه باشید تا بیشتر در مورد رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک بدانید.

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک یک اختلال سیستم گوارشی است که زمانی اتفاق می‌افتد که باکتری‌های اضافی در روده کوچک شما رشد می‌کنند. این می تواند منجر به سوء تغذیه یا سایر اختلالات دستگاه گوارش شود. این عارضه ممکن است منجر به گیر افتادن هیدروژن، متان یا هر دو اضافی در دستگاه گوارش شما شود.

میکروب روده

چه چیزی باعث رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک می شود؟

علت اصلی رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک یک موضوع پیچیده و بحث برانگیز است. از آنجایی که چندین علت زمینه ای جداگانه برای SIBO وجود دارد، پزشکان معمولی ممکن است بگویند که علت این عارضه ناشناخته است.

با این حال، ما اکنون چندین بیماری را می شناسیم که از نظر علمی با رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک مرتبط هستند.

شرایط پزشکی که ممکن است باعث تحریک یا مرتبط با رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک شود عبارتند از:

 • کم کاری تیروئید
 • سیروز کبدی
 • دیابت
 • اسکلرودرمی
 • بیماری سلیاک
 • فیبرومیالژیا
 • بیماری پارکینسون
 • دیورتیکولوز روده کوچک
 • بیماری کرون
 • کولیت زخمی
 • سندرم روده تحریک‌پذیر

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک چگونه تشخیص داده می شود؟

تست تنفس هیدروژن و متان ابزار تشخیصی غیر تهاجمی برای شناسایی رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک است و می تواند در خانه خود بیمار انجام شود. به بیماران یک محلول سوبسترا برای نوشیدن داده می شود (لاکتولوز یا گلوکز) که مخلوطی از آب و  کربوهیدرات است. بیمار یک نمونه پایه را جمع آوری می کند و پس از نوشیدن محلول، بیمار به جمع آوری یک سری نمونه تنفسی با تنفس در لوله آزمایش با استفاده از نی ادامه می دهد. در یک فرد سالم، نمی‌توان انتظار داشت که هیدروژن یا متان در نمونه‌های تنفسی تقریباً 90 دقیقه تا 2 ساعت مشاهده شود. در این لوله ها باکتری ها تغذیه می شود، بنابراین گاز هیدروژن و متان آزاد می شود. پس از مصرف محلول بستر، بیمار هر 15 دقیقه یک بار در یک دوره 2 ساعت و 15 دقیقه (135 دقیقه) نمونه های تنفسی را جمع آوری می کند. با بررسی این نمونه ها می توان به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک بیماران پی برد. در مورد انسداد روده بیشتر بدانید.

درمان های پزشکی برای رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک چیست؟

اگر پزشک تشخیص داده باشد که شما مبتلا به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک هستید، اشکال اولیه درمان استفاده از انواع خاصی از آنتی بیوتیک ها ویا اصلاح رژیم غذایی است. نوع آنتی بیوتیکی که برای درمان SIBO انتخاب می شود، آنتی بیوتیکی است که در معده جذب نمی شود و بنابراین به روده کوچک راه پیدا می کند و می تواند باکتری هایی را که در آنجا پیدا می کند از بین ببرد. همچنین مهم است که آگاه باشید که SIBO می تواند دوباره رخ دهد، و بیماران اغلب حتی پس از درمان موفقیت آمیز اولیه، عود  مجدد بیماری را تجربه می کنند.

نقش رژیم غذایی در رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک  چیست؟

یک جنبه مهم از نقش رژیم غذایی در رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک مربوط به زمان غذا خوردن است. این به دلیل حرکت مکانیکی روده کوچک است، پدیده ای که بین وعده های غذایی رخ می دهد. به عنوان بخشی از فرآیند هضم سالم، ماهیچه های پوشاننده روده کوچک، به طور دوره ای روده کوچک را از محتویات آن خالی می کنند. تئوری SIBO برای IBS نشان می دهد که اختلال در موج پاکسازی باعث تکثیر باکتری ها در روده کوچک می شود. این اختلال در عملکرد موج پاکسازی به نظر می رسد که یا به دلیل کند شدن عملکرد ماهیچه ها در نتیجه استرس روانی اجتماعی است یا در نتیجه آسیب به ماهیچه ها در اثر یک حمله گاستروانتریت است. برای به حداکثر رساندن بهبودی رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک ، پیشنهاد می‌شود که خود را به سه وعده غذایی در روز محدود کنید تا شرایط بهینه برای عملکرد موج پاک‌سازی طبیعی فراهم شود. بسیاری از بیمارانی که از SIBO رنج می‌برند، مراقبت‌های یکپارچه‌ای از یک متخصص گوارش و یک متخصص تغذیه خواهند داشت تا به ایجاد یک رژیم غذایی که بر اساس علائم و سبک زندگی کار می‌کند به کاهش علائم این بیماری کمک کند. در مورد بی اختیاری مدفوع بیشتر بدانید.

روش های درمان عفونت روده

رژیم کم FODMAP چیست؟

FODMAP مخفف الیگو-، دی-، مونو ساکاریدها و پلی ال های قابل تخمیر است. FODMAP ها انواع خاصی از کربوهیدرات ها از جمله قند، نشاسته و فیبر در غذاها هستند و منجر به افزایش تخمیر در روده بزرگ می شوند. این باعث تولید اسیدهای چرب و گازهای با زنجیره کوتاه می شود که می تواند منجر به اتساع مجرا و ایجاد علائم مرتبط با غذا در بیماران مبتلا به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک شود. در مورد علائم زخم روده بیشتر بدانید.

این نوع کربوهیدرات ها FODMAP هستند:

 • فروکتوز: میوه ها، عسل
 • لاکتوز: لبنیات
 • فروکتان: گندم، پیاز، سیر
 • گالاکتان: حبوبات، مانند لوبیا، عدس، و سویا
 • پلیول ها: الکل های قندی و میوه هایی که هسته یا دانه دارند، مانند سیب، آووکادو، گیلاس، انجیر، هلو یا آلو

یک رژیم غذایی کم FODMAP برای کمک به افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) طراحی شده است تا با محدود کردن برخی غذاها، کنترل بهتری بر علائم خود داشته باشند.

آیا پروبیوتیک ها به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک کمک می کنند؟

در حالی که بسیاری از متخصصان استفاده از پروبیوتیک ها را برای بیماران مبتلا به رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک یا التهاب روده تجویز می کنند، تحقیقات تا به امروز در مورد استفاده از پروبیوتیک ها برای رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک محدود است و هنوز یک مزیت واضح را نشان نداده است. قبل از استفاده از پروبیوتیک ها برای SIBO باید با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

کلام آخر

رشد بیش از حد باکتری های روده کوچک و عفونت روده یکی از عارضه های شایع در میان افراد است. لازم است این افراد برای جلوگیری از عوارض این عارضه هر چه سریعتر به متخصص کولون و رکتوم مراجعه کنند و مورد درمان قرار بگیرند.

ارسال دیدگاه

تماس سریع