بواسیر، بافت‌های متورم‌شده‌ای هستند که حاوی رگ‌ها هستند. آنها در دیواره راست روده و مقعد قرار دارند و ممکن است باعث خونریزی جزئی یا ایجاد لخته های خونی کوچک شوند. بواسیر زمانی رخ می دهد که بافت ها بزرگ شده، ضعیف شده و از ساختار حمایت کننده خود رها شوند. این منجر به برآمدگی کیسه مانندی می شود که تا ناحیه مقعد امتداد می یابد. بواسیر منحصر به انسان است، حیوانات به آن مبتلا نمی شود. بواسیر بسیار رایج هستند. تا 86٪ از مردم گزارش می دهند که در دوره ای از زندگی خود به هموروئید مبتلا شده اند. آنها می توانند در هر سنی رخ دهند، اما در سنین 45 تا 65 سالگی شایع تر هستند. در بین افراد جوان، بیشتر در زنان باردار دیده می شود. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا در مورد علائم بواسیر یا همورئید بیشتر بدانید.

 

مشاوره در مورد علائم بواسیر

علائم هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئید داخلی در داخل راست روده قرار دارد. آنها به ندرت باعث ایجاد درد می شوند، زیرا این بافت هیچ عصب حسی ندارد.  اگرچه صحبت کردن در مورد هموروئید یا بواسیر ممکن است خجالت آور باشد، اما هر کسی ممکن است به هموروئید مبتلا شود، حتی جوانان سالم و خوش اندام. آنها می توانند دردناک و آزاردهنده باشند اما معمولا جدی نیستند. بواسیر بسته به محل آنها و میزان درد، ناراحتی یا تشدید آنها متفاوت است.

در مورد انسداد روده بیشتر بدانید.

شدت این هموروئیدها بر اساس میزان و تعداد دفعات بیرون زدگی آنها به داخل مجرای مقعد یا بیرون زدگی از مقعد درجه بندی می شوند:

 1. درجه یک کوچک بدون برجستگی است. خونریزی جزئی و بدون درد هر از گاهی پس از اجابت مزاج رخ می دهد.
 2. درجه دو ممکن است در حین اجابت مزاج بیرون بزند اما پس از آن به طور خود به خود به جای خود باز می گردد.
 3. در سه، هموروئید باید به صورت دستی در جای خود قرار داده شود.
 4. یک هموروئید درجه چهار پرولاپس شده است. دائماً بیرون زده و اگر به سمت راست روده بازگردانده شود دوباره بیرون می زند. ممکن است خونریزی وجود داشته باشد یا نباشد. هموروئید پرولاپس می تواند دردناک باشد.

هموروئید خارجی در زیر پوست درست در داخل دهانه مقعد ایجاد می شود. بواسیر ممکن است متورم شود و ناحیه اطراف آن ممکن است سفت و دردناک شود و در صورت ترومبوز شدن به رنگ آبی یا بنفش درآید. بواسیر ترومبوز شده هموروئیدی است که در داخل آن لخته ایجاد کرده است. این لخته خطرناک نیست و در بدن پخش نمی شود، اما باعث درد می شود و باید تخلیه شود. بواسیر خارجی ممکن است خارش داشته باشد و می تواند بسیار دردناک باشد، به خصوص در هنگام اجابت مزاج. آنها همچنین می توانند پرولاپس داشته باشند.

مراقب دردی باشید که بیش از یک هفته طول بکشد و با از دست دادن خون همراه با ضعف یا سرگیجه، یا عفونت باشد. همه اینها شرایطی هستند که باید به پزشک  مرتجعه کنید. همچنین باید با پزشک در مورد خونریزی هایی که در اثر اجابت مزاج ایجاد نمی شود، خون تیره رنگ یا خونریزی های مکرر مشورت شود. این می تواند نشانه مشکلات جدی تری در روده بزرگ باشد که به هموروئید مرتبط نیست. همچنین کودکان زیر 12 سال در صورت وجود علائم هموروئید باید به پزشک مراجعه کنند.

بهترین دکتر برای درمان بواسیر

علل ایجاد بواسیر

بواسیر در اثر فشار مکرر یا مداوم روی وریدهای مقعدی ایجاد می شود. شایع ترین علت فشار معمولاً ناشی از زور زدن یا نشستن طولانی مدت در حین اجابت مزاج است. سایر عواملی که خطر ابتلا به هموروئید را افزایش می دهند عبارتند از یبوست، اسهال، بلند کردن اجسام سنگین، وضعیت نامناسب، نشستن یا ایستادن طولانی مدت، بارداری، مقاربت مقعدی و اضافه وزن. آسیب کبدی و برخی آلرژی های غذایی نیز می تواند به وریدهای رکتوم استرس اضافه کند.

در مورد بی اختیاری مدفوع بیشتر بدانید.

تشخیص بواسیر

هیچ معاینه ای برای هموروئید بدون معاینه دیجیتالی رکتوم کامل نمی شود، جایی که پزشک انگشت دستکش دار را وارد راست روده می کند تا هموروئید را بررسی کند. این به تشخیص خارجی یا داخلی بودن هموروئید و ارزیابی درجه هموروئید داخلی کمک می کند. معمولاً نیازی به خونگیری نیست.

ابزاری به نام آنوسکوپ یا پروکتوسکوپ به پزشک اجازه می دهد هموروئید داخلی را ببیند. معاینه همچنین باید شامل سوالاتی در مورد سبک زندگی باشد. پزشک احتمالاً سعی خواهد کرد عوامل خطر را جدا کرده و تغییراتی را پیشنهاد کند.

موارد زیر را حتما به پزشک خود بگویید:

 • سابقه سلامتی شما و هرگونه سابقه خانوادگی هموروئید یا بیماری روده ای
 • سابقه دارویی شما، به خصوص اگر شامل داروهایی باشد که بر انعقاد خون تأثیر می گذارد (مانند وارفارین)
 • هموروئیدهای خارجی اغلب خارش، سوزش یا خونریزی دارند و ممکن است دردناک و متورم باشند. آنها شایع ترین علت خونریزی در حین حرکات روده هستند.

انتشار کوچک و بدون درد خون قرمز بسیار روشن در مدفوع یا روی دستمال توالت درست پس از اجابت مزاج، نشانه هموروئید داخلی است. خون فقط روی سطح مدفوع خواهد بود، نه مخلوط. در مقادیر کم، مشکل جدی نیست. اگر این اولین بار است، به پزشک خود مراجعه کنید تا تأیید کند که هموروئید منشا آن است. در صورت ادامه خونریزی به پزشک مراجعه کنید، زیرا از دست دادن مداوم خون ممکن است منجر به کم خونی شود ( شرایطی که گلبول های قرمز کافی برای رساندن اکسیژن به بافت های شما وجود ندارد).

درمان و پیشگیری از بواسیر

یک رژیم غذایی با فیبر بالا با مقادیر زیاد آب پاسخی برای هموروئید داخلی درجه یک و هموروئید خارجی بدون درد است. این کار باعث نرم شدن مدفوع، کاهش یبوست و زور زدن می شود. همچنین به وریدهای ملتهب اجازه می دهد تا اندازه آنها کاهش یابد. همچنین تعدادی کرم، پماد، شیاف و دستمال مرطوب بدون نسخه موجود است که می تواند به کاهش درد و التهاب اطراف مقعد کمک کند. برخی از این موارد شامل داروهای هموروئیدی موضعی است که در ناحیه آسیب دیده اعمال می شود که حاوی بی حس کننده های موضعی با خواص تسکین دهنده است. داروساز شما می تواند به شما کمک کند داروی مناسب با شرایط خود را انتخاب کنید. داروهای تجویزی می توانند شامل کرم های کورتیزون ضد التهابی باشند.

سایر اقدامات مفید شامل نرم کننده های مدفوع یا مواد حجیم کننده برای کمک به جلوگیری از یبوست است. حمام نشسته، 3 یا 4 بار در روز و هر بار به مدت 15 دقیقه استفاده می شود، می تواند به تسکین علائم کمک کند. حمام سیتز ظرفی پر از آب گرم است که روی کاسه توالت قرار می گیرد. بسته های یخ متناوب با کیسه های گرم در ناحیه آسیب دیده می توانند به حل شدن لخته خون در هموروئید خارجی کمک کنند.

هموروئیدهای شدیدتر ممکن است نیاز به مداخله پزشک داشته باشند. بواسیر خارجی را می توان با بی حسی موضعی و چاقوی جراحی توسط پزشک برداشت یا تخلیه کرد، اگر در 72 ساعت گذشته لخته ایجاد شده باشد.

هموروئید داخلی، بسته به درجه هموروئید، ممکن است نیاز به روش هایی داشته باشد که می تواند در مطب پزشک انجام شود یا نیاز به عمل جراحی داشته باشد. گاهی اوقات، یک عامل سفت کننده به بواسیر داخلی تزریق می شود تا آنها را کوچکتر و محکم تر کند. هموروئیدهای داخلی درجه I تا III ممکن است با یک نوار لاستیکی از طریق بستن باند لاستیکی بسته شوند. این جریان خون را متوقف می کند و بواسیر در نهایت می میرند و ظرف 5 تا 7 روز از بین می روند. از برق، لیزر، گرما، سرما یا نور مادون قرمز نیز برای از بین بردن هموروئید استفاده می شود. این روش‌ها می‌توانند باعث ناراحتی شوند.

هموروئیدکتومی نوعی جراحی است که تحت بیهوشی انجام می شود. این شامل حذف کامل هموروئید داخلی است. این برای موارد شدید که سایر درمان ها شکست خورده اند یا قابل تحمل نیستند، اختصاص دارد. هموروئیدکتومی کمترین میزان عود را دارد اما بیشترین میزان درد پس از جراحی را دارد.

درمان قطعی بواسیر

در اینجا چند نکته برای پیشگیری از هموروئید آورده شده است:

 • دفع مدفوع را به تعویق نیندازید، زیرا مدفوع می تواند سفت شود.
 • از زور زدن برای اجابت مزاج خودداری کنید و برای مدت طولانی روی توالت ننشینید.
 • حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید.
 • غذاهایی که فیبر و حجم بالایی دارند، مانند غذاهای سبوس دار، سبزیجات تازه و میوه – به ویژه آلو و سبوس، بخورید.
 • زیاد ورزش کنید و برای مدت طولانی ننشینید. سعی کنید پیاده روی کنید.
 • کاهش وزن اضافی.

کلام آخر

دکتر ستوده نیا یکی از بهترین دکتر درمان بواسیر هستند. اگر به این عارضه دچار هستید همین حالا برای مشاوره و درمان می توانید با مطب دکتر ستوده نیا تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

تماس سریع